Geleceğin ekonomisini şekillendirecek 10 teknoloji

Hangi teknolojiler, önümüzdeki 10 ile 20 yılda tüm sektörlerde büyük değişikliklere yol açarak yeni dünya ekonomisini belirleyecek? Baş döndürücü bir hızla süren yüksek teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya &cc...

Geleceğin ekonomisini şekillendirecek 10 teknoloji (1 Aralık 2016)

Hangi teknolojiler, önümüzdeki 10 ile 20 yılda tüm sektörlerde büyük değişikliklere yol açarak yeni dünya ekonomisini belirleyecek?

Baş döndürücü bir hızla süren yüksek teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan yeni dijital ürünler, akla ‘sırada daha neler var?’ sorusunu getiriyor.

Game-changer.net sitesinden Jorge Barba’nın değerlendirmesine göre, geleceğin ekonomisini şekillendirecek 10 önemli teknoloji: İnsansız hava araçları drone’lar, Bitcoin’in de altyapısını oluşturan dijital blok zinciri teknolojisi blockchain, big data (büyük veri), artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, üçboyutlu baskı, yapay zeka, robotlar, nesnelerin interneti ve genetik.

Önümüzdeki yıllarda bu teknolojiler, hem kurumları hem de bireysel tüketicilerin yaşamını önemli ölçüde etkileyecek.

Pazarlama ve satıştan sonra üretim sürecinde de dijital dönüşüm gerçekleşiyor. İlk kez 2011 yılında Almanya’da dile getirilen ve bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen 4. Sanayi Devrimi, yaygın bilinen adıyla da Endüstri 4.0 uygulaması tüm sektörlerde hızla yaygınlaşıyor. Üretim ve verimin gelişen teknoloji sayesinde artırılması hedefleniyor. Ancak robot ve bilgisayarların birçok işi üstlenmesiyle çoğu iş yeri de tehlikeye giriyor.

Yaşamın her alanında büyük veri ve nesnelerin interneti ile beslenen, birbirine bağlı yapay zeka’lı cihazlar çoğaldıkça, en önemli sektör de elbette “siber güvenlik” olacak.