Geleceğe yön verecek 15 teknoloji

KAMİL ERYAZAR İnsan yaşamını kolaylaştıran ve küresel çevre, üretim, sağlık gibi sorunlara yenilikçi çözümler sunan, en önemli 15 yükselen teknolojisi belirlendi. Peki hangi teknolojiler, önümüzdeki 10 ile 20 yılda tüm ...

Geleceğe yön verecek 15 teknoloji (4 Nisan 2017)

KAMİL ERYAZAR

İnsan yaşamını kolaylaştıran ve küresel çevre, üretim, sağlık gibi sorunlara yenilikçi çözümler sunan, en önemli 15 yükselen teknolojisi belirlendi. Peki hangi teknolojiler, önümüzdeki 10 ile 20 yılda tüm sektörlerde büyük değişikliklere yol açarak yeni dünya ekonomisini belirleyecek?

Baş döndürücü bir hızla süren yüksek teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan yeni dijital ürünler, akla ‘sırada daha neler var?’ sorusunu getiriyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan raporda, "en umut verici ve yenilikçi" 10 yükselen teknolojisine yer verilirken, listede ilk sırayı sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücreli otomobiller aldı.

Bunu sırasıyla yeni nesil robotlar, geri dönüşümlü termoset plastikler, hassas genetik mühendisliği teknikleri, 3D yazıcı teknolojisi, yeni yapay zeka, dağıtım üretimi, hisseden ve kaçınan insansız hava uçakları, nöromorfik teknolojisi ile dijital gen teknolojisi takip etti.

Game-changer.net sitesinden Jorge Barba’nın değerlendirmesine göre ise, geleceğin ekonomisini şekillendirecek 10 önemli teknoloji: İnsansız hava araçları drone’lar, Bitcoin’in de altyapısını oluşturan dijital blok zinciri teknolojisi blockchain, big data (büyük veri), artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, üçboyutlu baskı, yapay zeka, robotlar, nesnelerin interneti ve genetik mühendisliği.

Önümüzdeki yıllarda bu teknolojiler, hem kurumları hem de bireysel tüketicilerin yaşamını önemli ölçüde etkileyecek.

SIFIR EMİSYONLU HİDROJEN YAKIT HÜCRELİ OTOMOBİLLER, YENİ NESİL ROBOTLAR VE TERMOSET PLASTİK TEKNOLOJİSİ

Dünya Ekonomik Forumu’nun söz konusu teknolojiler ve bunların yakın gelecekteki getirileri hakkında bilgi verilen rapora göre, elektrikli ve hidrokarbon araçlara göre büyük avantajlar sunan sıfır emisyonlu hidrojen yakıt hücreli otomobiller, en önemli küresel çevre sorunlardan biri olan hava kirliliğinin azaltılmasına önemli katkı sağlayacak.

Yeni nesil robotlar ile de robotların insan eli gibi esnek bir yapıya sahip olmaları, çevre şartlarını daha iyi algılamaları ve buna göre hareket etmeleri sağlanacak. Daha çok tarım alanında kullanılmaya başlanacak bu robotlar sayesinde, tekrarlanan işlerin 24 saat boyunca daha ucuza yapılması ve büyük ekonomik yarar sağlanması hedefleniyor.

Geri dönüşümlü termoset plastik teknolojisiyle de cep telefonlarından uçaklara kadar birçok yerde kullanılan plastikler, geri dönüşüm özelliğiyle ön plana çıkacak ve gelecek 5 yıl içinde geri dönüşümü olmayan plastiklerin yerini alacak.

3D YAZICI DOKU ÜRETİMİNDE KULLANILACAK

Uzun dönemdir tartışmalı bir konu olan genetik teknolojisi, "hassas genetik mühendisliği" teknikleriyle yeni boyuta geçecek. Buna göre, tarımda sürdürülebilirlik genetik teknolojiyle sağlanacak. Bitkiler, genetik kodları değiştirilerek, daha besleyici ve değişen iklim şartlarına uyumlu hale getirilecek.

Üretim teknolojisinde devrim yaratacak nitelikte değişiklikler ve yenilikler getiren "üç boyutlu yazıcılar" ile yaratıcı fikirler ve tasarımlar gerçek modellere, son ürünlere, parçalara ve prototiplere hızlı bir şekilde dönüşebilecek. 3D teknolojisinin, ileride doku tamirinde ve yeni doku oluşturulmasında kullanılması hedefleniyor.

"Yeni yapay zeka teknolojisi" ile de geliştirilmiş makine gücünden yararlanılarak, insanların ihtiyaç duyabileceği bir çok hizmet, akıllı robotlar aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Tüketiciye tek aşamada üretim hizmetini sunacak "dağıtım üretimi" sistemiyle de kaynakların daha etkin kullanılması ve fabrikalardaki atık miktarının azaltılması amaçlanıyor.

İNSAN DNA'SI USB BELLEKLERE YÜKLENECEK

Son yıllarda savunma sanayisinde önem kazanan insansız hava uçakları da çevre koşullarını daha iyi şekilde algılayacak hale getirilecek. Bu şekilde söz konusu uçaklar yüksek duyu özellikleriyle, havada beklenmeyen tehlikelere karşı ani tedbirler alabilecek ve insanlar için riskli olan vazifeleri de yerine getirebilecek.

"Nöromorfik teknolojisi" ile yeni bilgisayarların insan beyni gibi çalışması ve düşünebilme yeteneğine sahip olması sağlanacak.

"Dijital gen teknolojisi" ile de insan DNA'sı, USB belleklere yüklenebilecek. Bu şekilde daha etkili sağlık hizmeti verilmesi, doktorların kanser gibi hastalıklarda daha hızlı karar verebilmesi amaçlanıyor.

EN ÖNEMLİ SEKTÖR “SİBER GÜVENLİK” OLACAK

Pazarlama ve satıştan sonra üretim sürecinde de dijital dönüşüm gerçekleşiyor. İlk kez 2011 yılında Almanya’da dile getirilen ve bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen 4. Sanayi Devrimi, yaygın bilinen adıyla da Endüstri 4.0 uygulaması tüm sektörlerde hızla yaygınlaşıyor. Üretim ve verimin gelişen teknoloji sayesinde artırılması hedefleniyor. Ancak robot ve bilgisayarların birçok işi üstlenmesiyle çoğu iş yeri de tehlikeye giriyor.

Yaşamın her alanında büyük veri ve nesnelerin interneti ile beslenen, birbirine bağlı yapay zeka’lı cihazlar çoğaldıkça, en önemli sektör de elbette “siber güvenlik” olacak.