Teknoloji

Dünyada interneti en hızlı ülkeler

Dünyanın en yaygın online internet hız ölçümü uygulaması Speed Test, mobil ve genişbant olarak yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre en hızlı internet bağlantısına sahip ülkeleri açıkladı....

Dünyada interneti en hızlı ülkeler (17 Şubat 2019)

KAMİL ERYAZAR

Dünyanın en yaygın online internet hız ölçümü uygulaması Speed Test, mobil ve genişbant olarak yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre en hızlı internet bağlantısına sahip ülkeleri açıkladı.

Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram sayesinde artık akıllı telefonu olup da video izlemeyen kalmadı. Özellikle sosyal ağların otomatik video oynatma özellikleri, mobil genişbant internetin sınırlarını zorladıkça zorluyor.

Diğer yandan, internet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı ile film ve dizi yayınlayan Netflix ve IPTV yayıncılığının yaygınlaşması, internet bağlantı hızının önemini her geçen gün daha da arttırıyor.

2019, 5G’YE GEÇİŞ YILI OLACAK

2019, 5G teknolojisinin akıllı telefonlardaki başlangıç yılı olacak. 2020 yılında tüm dünya ile birlikte Türkiye’nin de geçmesi beklenen 5G mobil altyapısı, veri hacminin bin kat artmasına olanak tanıyacak. Ülkemizde hali hazırda kullanmakta olduğumuz 4.5G’den 20 kat daha hızlı olacağı iddia edilen 5G’nin içindeki “G” harfi, “generation” yani nesil anlamına gelmektedir. 5G, 4G LTE’yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, Web’de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek.

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 5G ile birlikte gecikme süreleri 1 milisaniyenin altına inecek ve bant kapasiteleri artacak. Nesnelerin İnterneti teknolojilerini kullanan, sensörlerle donatılmış akıllı binalar ve şehirler ile sürücüsüz araçlar yaşamın bir parçası haline gelecek. Bu gelişmelerin tamamı veri merkezlerinin yükünü artıracak. Tahminlere göre 2019 yılında, veri merkezi trafiği 10 zetabaytın üzerine çıkacak.

5G teknolojisini kullanacak olan ilk ülke Amerika oldu. İlk etapta 3 eyalet bu teknolojiyi kullanacak. Bu eyaletlerden ikisi ABD’nin Teksas bölgesinde bulunan Dallas ve Waco iken, diğeri Atlanta eyaletinin merkezi olan Georgia metropolünde kullanılmaya başlanacak.

Ülkelerin internet hızlarını konu alan bir araştırmada, en hızlı bağlantı ile 5 GB büyüklüğünde, sıradan bir HD çözünürlükteki filmin indirilme süresi 11 dakika 18 saniye olarak tespit edildi. Singapur ve İsveç’te 1 Gbps’ye kadar indirme hızları çıkmaktadır. Dolayısı ile 5 GB’lik bir filmi saniyeler içinde indirebiliyorlar.

Speed Test‘in yayınladığı Global Index aracılığıyla, aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerin mobil ve genişbant olmak üzere güncel (ortalama) internet hızları görülebiliyor. Ayrıca bu sıralama aylık olarak da güncelleniyor.

Speed Test verilerine göre, genişbantta 190.94 Mbps ile Singapur, mobilde ise 72.77 Mbps ile İzlanda en hızlı internet bağlantısına sahip ülkeler. Dünya genelindeki internet hızı ortalaması ise genişbantta 54.33 Mbps, mobilde ise 25.08 Mbps.

Şu anda Ocak 2019 ayının verilerini yayınlayan Global Index’e göre, mobilde en yüksek indirme hızında ilk beş sırada İzlanda, Norveç, Kanada, Singapur ve Katar bulunuyor. Genişbant indirme hızı sıralamasına baktığımızda ise, Singapur‘un açık ara en başta olduğunu görüyoruz. Ardından ise Hong Kong, İzlanda, Romanya ve Güney Kore geliyor.

TÜRKİYE’NİN İNTERNET HIZI

Türkiye’deki internet hızı ise diğer ülkelerle kıyaslandığında henüz çok düşük kalıyor. Mobildeki hız sıralamasında, genişbanta kıyasla daha üst sıralarda bulunuyoruz. Mobilde 34.96 Mbps ile 35. sırada bulunan Türkiye, genişbant hızında ise 20.15 Mbps ile 93. sırada kendisine yer ediniyor.

İşte Speed test’in Global Index verilerine göre, dünyada en hızlı internet bağlantısına sahip ülkeler…