Google’dan Sonra Şimdi de Apple’ın ‘Ajan Otomobilleri’ Yollarda

Apple, ABD ve Avrupa’da yollarda dolaşan otomobiller ile bilgi toplamaya başladığını doğruladı Apple harita uygulamasını geliştirmek için, Google'ın Street View araçlarına benzer otomobiller ile ABD, İngiltere ve İrlanda’da yollarda fotoğraf ç...

Google’dan Sonra Şimdi de Apple’ın ‘Ajan Otomobilleri’ Yollarda (11 Haziran 2015)

Apple, ABD ve Avrupa’da yollarda dolaşan otomobiller ile bilgi toplamaya başladığını doğruladı

Apple harita uygulamasını geliştirmek için, Google'ın Street View araçlarına benzer otomobiller ile ABD, İngiltere ve İrlanda’da yollarda fotoğraf çekmeye ve bilgi toplamaya başladı.

Şubat ayında ABD’ de Apple’ın araçları görülmüştü. Bu araçların harita ile ilgili bilgi topladığı tahminleri boş çıkmadı.

Apple yeni web sayfası ile bu araçların harita verisi topladığını doğruladı. ABD’den 13, İngiltere’den 4 ve İrlanda’dan 1 bölge’de 15-30 Haziran aralığında araçlarının dolaşacağı yerlerin listesini yeni web sayfasında yayınladı.

Şirket, Apple Maps’i geliştirmede kullanılmak üzere veri toplamak için tüm dünyada araç sürüşlerinin yapılacağını ve bu verilerin bazılarının gelecekteki Apple Maps güncellemelerinde yayınlanacağını açıkladı.

Gizliliği Koruma Taahhütü

Apple, sokaklarda veri toplarken “gizliliğinizi korumayı taahhüt" ettiğini ve herhangi bir resim yayınlanmadan önce o yüzlerin ve plakaların bulanıklık olacağını duyurdu. Şirket, süreçle ilgili çekince ve soruları olanların kendileriyle iletişime geçebileceğini de belirtti.

Geçen hafta, Apple’ın CEO’su Tim Cook, Facebook ve Google’ı kullanıcılarının topladıkları kişisel bilgilerinin gizliliğine saygı göstermemek hatta ticari amaçlarla gayri ahlaki olarak istismar etmekle suçlamıştı.

Önceleri Gizlenmişti

Apple’ın uzun zamandır Google'ın Street View hizmetinin kendi versiyonunu geliştirmekte olduğu konuşuluyordu. Bu yılın başlarında ABD’de yollarda görülen gizemli Apple araçları buna neden olmuştu. Ancak şirket,  bunların kendi elektrikli araçlarını test etmek için olduğunu öne sürmüştü.

Apple’ın, piyasaya çıktığında verilerindeki hata ve sorunlar nedeniyle yoğun tartışmalara neden olan Apple Maps hizmetini iyileştirmek için yoğun çaba harcadığı biliniyor. iOS 9 güncellemesinde, daha kolay navigasyon için büyük kentlere özel ayrıntılı haritaların yanı sıra toplu taşıma seçeneklerine de yer verileceği konuşuluyor.

Street View Araçları Google’nın Başını Ağrıtmıştı

Google Maps’ın bir alt hizmeti olan Street View araçlarıyla ilgili çeşitli sorunlar yaşanmıştı. Street View için şehirleri dolaşan arabaların, sadece kişisel mülklerin fotoğraflarını çekmediği ortaya çıkmıştı. Google’ın, insanların evlerinden izinsiz olarak bilgi alıp, online aktiviteleri için kullandığı iddia edilmişti.

San Francisco Mahkemesi’ndeki açılan dava Google aleyhine sonuçlanmıştı. Google’ın Wi-Fi aracılığıyla kişisel bilgileri ihlal ettiği açıklanmıştı.  Davayı açanlar ise kararın internet güvenliği için önemli bir adım olduğunu belirtmişlerdi.