Eski Google mühendisi, yapay zekaya dayalı bir ‘tanrı’ geliştirmek için dini hareket başlattı

Eski Google mühendisi Anthony Lewandowski, yapay zekaya dayalı bir ‘tanrı’ geliştirilebilmek amacıyla ‘Way of Future’ (Geleceğin Yolu) isimli bir dini hareket kurdu. İnsansız motosiklet ve Google Street View (sokak görüntüleme) gibi stratejik hizmet...

Eski Google mühendisi, yapay zekaya dayalı bir ‘tanrı’ geliştirmek için dini hareket başlattı (9 Ekim 2017)

Eski Google mühendisi Anthony Lewandowski, yapay zekaya dayalı bir ‘tanrı’ geliştirilebilmek amacıyla ‘Way of Future’ (Geleceğin Yolu) isimli bir dini hareket kurdu.

İnsansız motosiklet ve Google Street View (sokak görüntüleme) gibi stratejik hizmetlerin geliştiricisi, Uber ve Waymo arasındaki ticari sırların sahibi, Google’ın en önemli ve milyoner mühendislerinden Anthony Lewandowski, Kaliforniya’da ‘Way of Future’ isimli kâr amacı gütmeyen bir dini grup şirketi kurdu.

CEO’su ve başkanlığını Lewandowski’nin yürüttüğü şirketin internet sitesinde, yapay zekaya dayalı bir ‘tanrı’ geliştirebilmeyi amaçladıkları ve bu yapay tanrının insanlığın yararına olduğu ileri sürüldü.

ABD basınına göre, grubun geliştirmeyi istediği ‘yüce robot’ kendisine inanların her isteğine karşılık verebilecek.

Silikon Vadisi'nde yer alan Singularity Üniversitesi’ndeki birçok bilim insanı da yakın gelecekte yapay zekalı bilgisayarların insanları istihbarat düzeyinde geçip, alçak gönüllü değişimin bir geribildirim döngüsünü başlatacağına inanıyor. İşte Anthony Levandowski de, “o gün” geldiğinde bilgisayarların yanında olmayı hedefliyor.

‘İsa’nın kurtarıcılık görevinde yer alabilir’

Lewandowski’nin girişimi, ileri teknoloji ile kurtuluşa inanan ve 2013’te kendi kilisesini kuran Hristiyan-Transhümanistler Birliği’nden de destek gördü. Birliğin Başkanı Papaz Christopher Benech, yapay zekanın İsa’nın kurtarıcılık görevinde yer alabileceğini ileri sürdü.