Facebook’a bir darbe de reklamverenlerden!

Kişisel bilgileri sızdırılan kullanıcıların başlattığı “Facebook’u sil” kampanyasına destek veren şirketler de reklamlarını durdurmaya başladı Milyonlarca kullanıcısının bilgilerinin sızdırılması skandalıyla boğuşan Facebook’ta, sosyal ağa yö...

Facebook’a bir darbe de reklamverenlerden! (25 Mart 2018)

Kişisel bilgileri sızdırılan kullanıcıların başlattığı “Facebook’u sil” kampanyasına destek veren şirketler de reklamlarını durdurmaya başladı

Milyonlarca kullanıcısının bilgilerinin sızdırılması skandalıyla boğuşan Facebook’ta, sosyal ağa yönelik olarak başlatılan ve ünlü işadamı Elon Musk'ın da katıldığı “Facebook’u Sil” kampanyasına reklam boykotu da eklendi.

İngiltere merkezli Cambridge Analytica’nın da dahil olduğu kişisel veri krizinin Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg tarafından da itiraf edilmesinin ardından reklamverenler de sosyal ağın güvenilirliğini sorgulamaya başladı.

Almanya’nın en büyük ikinci bankası olan Commerzbank, ikinci bir duyuruya kadar Facebook reklamlarını durdurduğunu açıkladı.

Kişisel bilgisayarındaki kamerayı güvenlik ve mahremiyet hassasiyetiyle kapatan Zuckerberg aynı hassasiyeti Facebook kullanıcıları için göstermediği nedeniyle eleştiriliyor.

Commerzbank Marka Stratejisi Başkanı Uwe Hellmann, Facebook platformuna yönelik reklamları durdurma nedenlerinin yaşanan büyük veri sızıntısı olduğunu duyurdu.

Reklamları tekrar başlatmadan önce bu sürecin nasıl sonuçlanacağını takip edeceklerini ifade eden Hellmann, “Facebook kampanyalarımızı duraklatıyoruz. Marka güvenliği ve veri güvenliği bizim için çok önemli” dedi.

Commerzbank’ın bu açıklamasından önce internet tarayıcısı Mozilla, Facebook reklamlarını durdurduğunu açıklayarak, sosyal ağa yönelik reklam boykotunun fitilini ateşlemişti. Mozilla Vakfı’nın resmi blogu üzerinden önceki gün yapılan açıklamada, “Facebook varsayılan gizlilik ayarlarını güçlendirmek için harekete geçene kadar reklamları durduruyoruz” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Hâlâ öğrenilecek daha fazla şey olduğuna inanıyor olsak da, mevcut varsayılan ayarların veriye erişimi çok fazla kolaylaştırdığını gördük – özellikle üçüncü parti uygulamaları için.”

Tam sayfa gazete ilanıyla özür: “Sorumluluk bizde’”

Facebook, skandalın ortaya çıktığı İngiltere’deki Mail on Sunday, Sunday Times, Sunday Telegraph, Sunday Mirror, Sunday Express ve Observer gazeteleri ile ABD’de de New York Times, Wall Street Journal ve Washington Post gazetelerine, kurucu CEO’su Mark Zuckerberg imzasıyla tam sayfa özür ilanı yayınladı. İlanda, "Bilgilerinizi koruma sorumluluğumuz var. Bunu yapamıyorsak, sizi hak etmiyoruz" denildi.

Aylık aktif kullanıcı sayısı 2.1 milyarı geçen Facebook’un geçen yıl toplam gelirleri yüzde 47 artışla 40.6 milyar dolara çıktı. Bu gelirinin yüzde 98.5’ine karşılık gelen 40 milyar dolarlık kısmını reklamlardan elde eden Facebook, 2017’de net kârını ise yüzde 56 artırarak 15.9 milyar dolara taşıdı.