UBER’in sistemi hack’lendi, 57 milyon kullanıcının kişisel bilgileri çalındı

UBER, 57 milyon kullanıcı ve sürücüsünün kişisel verilerinin çalındığını ancak bunların silinmesi için bilgisayar ve internet korsanlarına 100 bin dolar ödendiğini ve tehlike olmadığını açıkladı Özel araç çağırm...

UBER’in sistemi hack’lendi, 57 milyon kullanıcının kişisel bilgileri çalındı (22 Kasım 2017)

UBER, 57 milyon kullanıcı ve sürücüsünün kişisel verilerinin çalındığını ancak bunların silinmesi için bilgisayar ve internet korsanlarına 100 bin dolar ödendiğini ve tehlike olmadığını açıkladı

Özel araç çağırma ve sürücülü araç kiralama (mobil taksi) uygulaması Uber'in, sisteminin hack’lendiğini bir yıldan uzun bir süredir saklı tutarak, 57 milyon müşterisi ve sürücüsünün kişisel bilgilerini tehlikeye attığı bildirildi.

Uber, çalınan bilgileri silmeleri ve sessiz kalmaları için bilgisayar korsanlarına 100 bin dolar ödediğini de açıkladı.

Bloomberg’te yer alan habere göre, Ekim 2016’da Uber’in veritabanına gerçekleştirilen bir saldırı ile çalınan bilgiler, dünyadaki 50 milyon Uber müşterisinin isimleri, e-posta adresleri ve telefon numaralarını içeriyor. Yaklaşık 7 milyon sürücüye ait kişisel bilgilere de erişildi ve bunlara 600.000 ABD sürücü ehliyet numarası dahildi. Ancak Uber, hiçbir Sosyal Güvenlik numarası, yolculuk yeri bilgisi ya da diğer veriler alınmadığını da söyledi.

Olay anında Uber, gizlilik ihlallerinin ayrı iddialarını soruşturan ABD denetçileriyle görüşmelerde bulundu. Uber şu anda, yasal düzenlemelere ve lisans numarası alınmış sürücülere saldırıyı bildirmek için yasal bir zorunluluğu olduğunu söyledi. Bunun yerine, şirket verileri silmek ve ihlalin sessiz kalması için bilgisayar korsanlarına 100.000 dolar ödedi. Uber, bilginin asla kullanılmadığına inandığını, ancak saldırganların kimliklerini açıklamayı reddettiğini söyledi.

Sular hiç durulmuyor

Dünyanın en değerli 10 start-up’ı arasında yer alan ve kısa sürede yepyeni bir iş ve kurumsal şirket yapısı kurarak, 60 ülkede hizmet veren, özel araç çağırma (mobil taksi) uygulaması Uber, geçtiğimiz aylarda yönetim kademesindeki cinsel istismar skandalı nedeniyle büyük bir imaj kaybına uğramıştı.

Dünyanın en büyük internet girişim şirketlerinden biri olan Uber’in CEO'su Travis Kalanick, yönetim kurulu tarafından süresiz olarak görevden uzaklaştırılmış, Kalanick ise istifa ettiğini açıklamıştı.

Kalanick’in yerine de turizm sektörünün sosyal nabzını tutan dünyanın en büyük online seyahat acentesi Expedia'nın CEO’luğunu yapan, Tahran doğumlu İranlı bir göçmen olan Dara Khosrowshahi transfer edilmişti.

Ülke yönetimleri ve taksicileri tarafından, ‘vergi vermediği, piyasa koşullarının dışında çalıştığı’ gibi nedenlerle zaman zaman hedef alınan Uber, Türkiye’de de hizmet veriyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de de taksiciler tarafından eleştirilen ve yasaklanması istenilen Uber, İstanbul’da 2 binin üzerinde sürücü ile çalıştığını söylüyor.