200 Gün ile Rekor Kıran Kadın Astronotun Uzaydaki Günlük Yaşamı

34 yaşındaki İtalyan Kadın Astronot Samant Cristoforetti, 200 gün ile uzayda en uzun süre kalan kadın oldu Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) yaklaşık yedi ay görev yapan üç astronotu taşıyan Rus uzay aracı Soyuz, Dünya'ya dönüş yolc...

200 Gün ile Rekor Kıran Kadın Astronotun Uzaydaki Günlük Yaşamı (11 Haziran 2015)

34 yaşındaki İtalyan Kadın Astronot Samant Cristoforetti, 200 gün ile uzayda en uzun süre kalan kadın oldu

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) yaklaşık yedi ay görev yapan üç astronotu taşıyan Rus uzay aracı Soyuz, Dünya'ya dönüş yolculuğunu tamamladı.

Soyuz, Kazakistan'ın Jezkazgan kentinin 145 kilometre güneybatısına indi.

Rus kozmonot Anton Shkaplerov, Amerikalı astronot Terry Virts, Avrupa Uzay Ajansı'ndan İtalyan Samantha Cristoforetti'nin nisan ayında Dünya'ya dönmesi planlanmıştı. Ancak bir ay önce istasyona gönderilen Progress M-27 adlı kargo uzay aracının infilak etmesi nedeniyle dünyaya iniş yapamamışlardı. Üç astronot, stonotlar böylelikle, 199 gün istasyonda kaldı ve bu sırada 50'yi aşkın bilimsel deney gerçekleştirdi.

Uzayda Espresso Keyfi

Daha önce kırılan 194 günlük rekorun ardından 34 yaşındaki kadın astronot Samant Cristoforetti, 200 gün uzayda kalarak, uzayda en uzun süre kalan kadın oldu.

UUİ'ye espresso makinesi yerleştiren ve uzayda nasıl yemek pişirdiğinin görüntülerini sosyal medyadan paylaşarak çok sayıda takipçi kazanan Cristoforetti, uzaydan çektiği İstanbul ve Türkiye fotoğraflarını da Twitter’dan paylaşmıştı.

Samant Cristoforetti, yörüngedeyken düzenli ve sık sosyal medya kullanımıyla, Uluslararası Uzay İstasyonu’daki günlük yaşamı canlı yayınlayarak tüm dünyada internet fenomenleri arasına girdi.