Facebook, canlı yayından sonra interaktif canlı haritayı da kullanıma sundu

Facebook'un yeni interaktif haritası ile Facebook'ta canlı yayın yapan kullanıcılar dünya haritası üzerinden kolayca takip edilebiliyor. Facebook'un bir süredir kullanımda olan servisi Facebook Live ile kullanıcılar Periscope'ta olduğu gibi takipçileri...

Facebook, canlı yayından sonra interaktif canlı haritayı da kullanıma sundu (20 Mayıs 2016)

Facebook'un yeni interaktif haritası ile Facebook'ta canlı yayın yapan kullanıcılar dünya haritası üzerinden kolayca takip edilebiliyor.

Facebook'un bir süredir kullanımda olan servisi Facebook Live ile kullanıcılar Periscope'ta olduğu gibi takipçileriyle canlı yayında görüntülerini paylaşabiliyor.

Kısa sürede hızla kullanımı yaygınlaşan Facebook Live'i daha da ileri bir boyuta taşıyacak yeni bir özellik daha yayınlandı.

Haritaya girdiğiniz anda mavi noktaları göreceksiniz. Dünya genelinde görülebilen noktaların üzerine fare imlecini getirdiğiniz anda yapılan yayını ve hatta yayını kaç kişinin takip ettiğini görebiliyorsunuz.

İnterkatif canlı yayın haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

FACEBOOK'TA CANLI YAYIN NASIL YAPILIR?

Uzun zamandır canlı yayın özelliğini test eden Facebook, geçtiğimiz günlerde tüm kullanıcılarına canlı yayın özelliğini sunmuştu.

Peki Facebook’un “canlı yayın” özelliği nasıl kullanılıyor?

Facebook'ta canlı yayın yapmak için iOS veya Android cihazınızdan Facebook uygulamasını açın. Sayfanızda klasik paylaşım yapacağınız barı açın ya da Durum Güncelle seçeneğine tıklayın. Canlı yayın özelliği profilinizde aktifleşmiş ise alttaki ikonların en sağında “yer bildirimi”nin yanında "Yeni! Canlı video kaydet ve paylaş" seçeneği (canlı yayın ikonu) çıkacak. Canlı yayın sekmesine tıkladığınızda ise kameranız aktif olacak.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra Facebook canlı yayın ile ilgili kısa bir bilgi sizi karşılayacak. Bu ekranda devam seçeneğine tıklayın.

Son adımda ise "Canlı videonu açıkla.." bölümüne canlı yayınınızın ismini yazıp ve hangi kitle ile paylaşacağınızı seçip canlı yayına başlayabilirsiniz.

Yayını başlattıktan sonra ön veya arka kamera arasında geçiş de yapabildiğiniz bu özellik ile Periscope kısa süre içerisinde tarih olabilecek kadar güzel çalışıyor. Kayıdınız bittiği anda normal bir video olarak kalmaya devam eden yayın sırasında gelen yorumlar ise yine video yorumları olarak sabit durmakta.

Facebook canlı yayın özelliği ile Periscope ile olan rekabetinde önemli bir adım atmış oldu. Canlı yayın özelliğinin Facebook'a ne kattığını ilerleyen dönemlerde daha iyi göreceğiz.

Facebook canlı yayın özelliği iOS ve Android platformunda yer alıyor. Facebook'un web sürümünden canlı yayın yapmak ne yazık ki şimdilik mümkün değil.