Twitter ve Instagram’da da ‘canlı yayın’ dönemi başladı

Popüler sosyal paylaşım ağları Twitter ve Instagram’a eş zamanlı olarak canlı video yayını özelliği geldi Periscope Twitter’a taşındı, canlı yayın başladı. Twitter yeni güncellemesi ile birlikte kullanıcılarına doğrudan canlı yayın yapabilme olanağ...

Twitter ve Instagram’da da ‘canlı yayın’ dönemi başladı (14 Aralık 2016)

Popüler sosyal paylaşım ağları Twitter ve Instagram’a eş zamanlı olarak canlı video yayını özelliği geldi

Periscope Twitter’a taşındı, canlı yayın başladı. Twitter yeni güncellemesi ile birlikte kullanıcılarına doğrudan canlı yayın yapabilme olanağı sundu.

Periscope tarafından desteklenen Twitter’da canlı video özelliği, insanların bir Tweet aracılığıyla günlük yaşamlarından ilginç ya da önemli anlarını izleyicilerle paylaşabilmelerini sağlıyor.

Twitter kullanıcıları artık Periscope’a girmeden doğrudan kendi hesapları üzerinden galeri sekmesindeki ‘canlı’ butonuna basarak canlı çekim yapıp, yayınlayabilecek.

Teknoloji sitesi The Verge’nin haberine göre, Periscope uygulamasının CEO’su Kayvon Beykpour, “Periscope’u geliştirmemizin nedeni insanlara canlı videoları izleyenlerle paylaşabilmelerini sağlayacak süper gücü vermek istememizdi. Bu özelliği doğrudan Twitter’a getirmek çok önemli bir adım. Çünkü bu süper gücü bu yolla Twitter’ı kullanan yüz milyonlarca insana getirmiş olduk” açıklamasını yaptı. Twitter’ın şuanda insanların gerçek zamanlı neler yaşandığını görmek için girdiği bir yer olduğunu dile getiren Beykpour, bu gelişmeyle artık herkesin o an yaşanan bir olayı yayınlayabileceğini belirtti.

Twitter’daki canlı bir videonun izleyicileri, yayıncıyla yorum yapıp kalpler göndererek iletişime geçebilecek ve yayıncıya desteğini gösterebilecek. İçinde canlı yayın bulunan Tweet’ler Retweet edilebilecek, beğenilebilecek ve insanların Tweet paylaştığı her yerde paylaşılabilecek.

Twitter’daki herkes son Android ve IOS güncellemeleri ile canlı video oluşturup Tweet atabilecek.

INSTAGRAM’DA DA CANLI YAYIN DÖNEMİ BAŞLADI

Instagram geçen ayın sonuna doğru canlı video yayınının geleceğini, Snapchat’teki gibi silinen fotoğraf ve video mesajlarıyla birlikte duyurmuştu. Söz konusu özellik, ABD'de kullanıma sunuldu.

Hikayeler bölümünde canlı yayın yapılabilecek

Kullanıcılar uygulamanın Hikayeler bölümünde, akıllı telefonlarının kameralarını kullanarak canlı video yayını gerçekleştirebiliyor. Instagram’daki takipçiler de, canlı yayınının olduğunu, söz konusu kişinin Hikayeler bölümünde yer alan fotoğrafı üstündeki “canlı” işaretiyle anlayabiliyor.

Instagram'ı Facebook'tan ayıran özellik silinmesi

Instagram’ın yeni özelliğini Facebook’tan ve diğerlerinden ayıran farklılık ise, canlı video yayını bittiğinde uygulamadan silinmesi ve tekrar izlenememesi. Buna karşın Instagram, canlı yayınların öne çıkması ve kaçırılmaması için bazı adımlar atıyor.

Örneğin Keşfet bölümünde “Öne Çıkan Canlı Yayınlar” şeklinde Türkçeleştirebileceğimiz bir bölüm bulunuyor. Burada o anda yapılan canlı yayınlardan bazıları sergileniyor.

İlk olarak  ABD'de kullanıcılara sunuldu

Instagram canlı yayın sona erdiğinde videonun bir daha görülmemek üzere silinmesini sağlıyor. Bu yolla kullanıcıların istedikleri zaman rahatlıkla paylaşım yapabileceklerini dile getiriyor. ABD’deki kullanıcılar, Instagram’ın iOS ve Android uygulamalarında canlı yayın butonunu görmeye başladı. Canlı yayın özelliğinin yakında tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de kullanıma sunulması bekleniyor.

İnternetsiz Instagram dönemi

Son güncelleme ile birlikte Instagram’a bir başka yeni özellik daha geldi. Artık kullanıcılar beğendikleri bir fotoğrafı kaydedebilecekler. Aynı özellik sayesinde kullanıcılar bu karelere internetleri yokken de (çevrimdışı) erişebilecek.

İnternetsiz kullanımın ilk adımı olarak adlandırılan kaydedilen paylaşımlar, Instagram'da beliren yeni bir sekmenin altında saklanıyor. Bir paylaşımı kaydetmek için tek yapmanız gereken ise görselin sağ altındaki ayraç işaretine tıklamak. Videolar da bu özellik kapsamında kaydedilebilecek.