Google’dan WhatsApp’a rakip dijital asistanlı mesajlaşma uygulaması

Google'ın yeni mesajlaşma uygulaması Allo, Google I/O 2016 etkinliğinde resmi olarak duyuruldu. Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a bir rakip daha çıktı. Bir dizi yeniliği duyuran Google, Allo isminde uygulaması ile sektördeki payını artırmayı deneyecek. A...

Google’dan WhatsApp’a rakip dijital asistanlı mesajlaşma uygulaması (20 Mayıs 2016)

Google'ın yeni mesajlaşma uygulaması Allo, Google I/O 2016 etkinliğinde resmi olarak duyuruldu.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'a bir rakip daha çıktı. Bir dizi yeniliği duyuran Google, Allo isminde uygulaması ile sektördeki payını artırmayı deneyecek.

Allo Hangouts’un yerini alan bir uygulama değil, daha çok Facebook Messenger’a benzeyen, tamamen bağımsız bir uygulama. 

Ancak Google’ın yeni duyurduğu Assistant servisinden bazı otomatik öğrenme yetenekleri alan ve bunu Facebook Messenger’ın modeliyle buluşturan Allo, Google’ın mühendislik direktörü Erik Kay tarafından akıllı mesajlaşma uygulaması olarak tanımlanıyor.

Allo'ya bağlanmak için telefon numaranız veya Google hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Uygulamada diğer mesajlaşma uygulamalarında gördüğümüz temel işlevlerin hepsi bulunuyor. Ancak uygulamada yer alan bazı sticker'lar özel olarak tasarlandı.

Dijital Asistan Desteği

Google Asistan ile beraber gelen Allo, bu sayede direk olarak Allo'ya soru sorarak örneğin yakınınızdaki restoranları sorabiliyor ve anında cevap alabiliyorsunuz.

Diğer chat botlarına göre çok daha akıllı olduğu söylenen bu asistan ile birçok farklı konuda "sohbet" edebiliyor ve bilgi alabiliyorsunuz.

Örneğin Real Madrid'in son maçının kaç kaç bittiğini bu asistana sorabilirsiniz.

Bir başka örnek de asistana Cristiano Ronaldo'nun en iyi hareketlerini sorduğunuza size bu hareketlerden derlenmiş bir YouTube videosu gönderiliyor.

Yapılan tüm konuşmaların şifrelendiğini ve bu nedenle çok güvenli olan Allo zamanla öğreniyor, konuşmaları daha kolay ve daha üretken hâle getiriyor.

Google Allo önümüzdeki yaz hem Android hem de iOS uygulamalarıyla kullanıcılarla buluşacak.