Facebook, YouTube’a rakip olmakta kararlı

Facebook, canlı videoları değiştirebilen fayIN programının yazılımcısı Alman Fayteq şirketini satın aldı Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook’un ‘video’ konusunda yatırımlarına bir yenisi daha eklendi. Videolarda nesneleri hatta canlı olanları bile kaldırıp e...

Facebook, YouTube’a rakip olmakta kararlı (12 Ağustos 2017)

Facebook, canlı videoları değiştirebilen fayIN programının yazılımcısı Alman Fayteq şirketini satın aldı

Sosyal medya ve teknoloji devi Facebook’un ‘video’ konusunda yatırımlarına bir yenisi daha eklendi. Videolarda nesneleri hatta canlı olanları bile kaldırıp ekleyebilen ve onlara çeşitli efektler de verebilen gelişmiş video programı fayIN’in yazılımcısı Alman merkezli Fayteq şirketini sessiz sedasız satın aldığı ortaya çıktı.  

Deutsche Startups, geçtiğimiz günlerde video işeme ve düzenleme konusunda uzman olan Fayteq’in Facebook tarafından satın alındığını bildirdi.

TechEu'ya göre Fayteq'ın bir yatırımcısı ve ortağı olan Siegfried Vater, şirket "gerçeklik ve kurgu arasındaki sınırı kaldırarak, çevrimdışı ve gerçek zamanlı video işleme ve düzenleme alanında yenilikçi teknolojiler" sunuyor.

Facebook, satın almayı Mashable'a gönderdiği bir e-postayla doğruladı ancak sözcüsü, şirketin sosyal ağa neler ekleyebileceğine ilişkin daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Fayteq, Facebook'un videoya ve arttırılmış gerçeğe odaklanmasına uyuyor. CEO'su Mark Zuckerberg, Facebook'taki yıllık geliştirme konferansı F8'de, "kamerayı ilk güçlendirilmiş gerçeklik platformu yapacağız" demişti.

FACEBOOK ÇEVRİM İÇİ VİDEO DÜNYASINA GİRİYOR

Facebook, video platfomu "Facebook Watch" ile sosyal paylaşım ağında videolar izlemek için yeni bir yol sunuyor. Facebook, ağın mobil uygulaması, web sitesi ve televizyon uygulamalarını kullanarak insanların videolara erişebileceğini söyledi.

Facebook, yeni özelliği Facebook Watch ile çok yakında kullanıcılara internet üzerinden canlı yayın ve 'seç-izle' özelliklerini sunmaya başlayacağını açıkladı. Facebook Watch'a, cep telefonlarından, masaüstü, tablet ve dizüstü bilgisayarlardan ya da akıllı televizyonlardan erişim sağlanabilecek.

Facebook Watch sayesinde kullanıcılar platform üzerinden diledikleri dizi, film ve programları izleyebilecek, istedikleri yayınları takibe alıp kendi listelerini oluşturabilecek. Kullanıcılar arkadaşlarının takip ettikleri ve izledikleri programları da takip etme şansına sahip olacak.

İlk etapta Facebook Watch kapsamında yayıncı kuruluşlar tarafından üretilmiş 40'a yakın programın olması planlanıyor. Bu programlar arasında Facebook'un yayıncı ortaklarının yapımları ile ilk kez Facebook bünyesinde yayın yapacak yapımcı şirketlerin prodüksyonları yer alacak. ABD Beysbol Ligi'nden de her hafta bir maç Facebook Watch üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Facebook Ürün Direktörü Daniel Danker, "Facebook Watch'ın reality Showlardan komediye ve canlı spor yayınlarına kadar çok geniş bir yelpazede programlara ev sahipliği yapmasını ümit ediyoruz" diyor.

Facebook Watch içerisindeki programlar arasından seçim yapmak içinse kullanıcılara farklı sekmeleri kullanma imkanı sunuluyor. 'Hakkında en çok yorum yapılan programlar', 'İnsanları neler güldürüyor?', 'Arkadaşların neler izliyor?' gibi sekmeler arasından seçim yapmak mümkün olacak.

Facebook Watch'ın getirdiği bir diğer yenilik ise, izlenen program hakkında yorum yapma özelliği. Danker, "Facebook Canlı uygulamasıyla öğrendik ki kullanıcıların yorumları da en az video kadar önemli olabiliyor. Dilerseniz bir programı izlerken yorumları da görebilecek ve siz de yorum yapabileceksiniz. Ayrıca yayını izlerken bir yandan da Facebook'taki arkadaşlarınızla irtibata geçme imkânınız olacak" diyor.

Facebook Watch özelliğinin 28 Ağustos'ta kullanıma sunulacağı söyleniyor. Ancak Facebook Watch önce ABD'de sınırlı sayıda kullanıcı için hizmete girecek ve ardından kademeli olarak tüm dünyada kullanıma sunulacak.