20 yaşında YouTube’dan kazandığı parayla 7 milyon dolara malikane satın aldı

KAMİL ERYAZAR YouTube’da 12 milyon abonesi olan ve her videosu en 2,5 milyon kişi tarafından izlenen 20 yaşındaki Jake Paul 7 milyon dolar nakit parayla süper lüks büyük bir villa aldı İnternet ve dijital teknolojilerin gelişmesiyle yaygınlaşan sosyal ağlardan y...

20 yaşında YouTube’dan kazandığı parayla 7 milyon dolara malikane satın aldı (18 Kasım 2017)

KAMİL ERYAZAR

YouTube’da 12 milyon abonesi olan ve her videosu en 2,5 milyon kişi tarafından izlenen 20 yaşındaki Jake Paul 7 milyon dolar nakit parayla süper lüks büyük bir villa aldı

İnternet ve dijital teknolojilerin gelişmesiyle yaygınlaşan sosyal ağlardan yıldızı en hızlı yükselen ve fenomenlerine doğrudan en çok para kazandıranı YouTube oldu. Daha doğrusu YouTube sayesinde fenomen oldular. Hem de öyle nitelikli içerik ve profesyonel yapımlarla falan da değil. Yemekten geziye, makyajdan modaya, hataya oyuncağa kadar çeşitli konularda trendleri yakalayan, ağzı laf yapan, birazcık kafası çalışan ve mizahi yaratıcılığı olan kişiler kameranın karşısına geçip çektikleri videoları yayınlayarak zengin oldular. ‘Oyuncak’ rastgele seçilmiş bir konu değil; oyuncaklarıyla oynadıkları videoları ile zengin olan çocuklar da var. Bu arada, önce Vine ardından Periscope ve Facebook’un da canlı yayın özelliği sektöre ayrı bir ‘canlılık’ getirdi.

İşte bunlardan biri de Jake Paul. 2013 yılında daha henüz 15 yaşındayken Vine’dan yayınladığı videolarla adından söz ettiren Paul, geçen 4 yıl içinde de YouTube milyoneri oldu.

YouTube’dan en çok para kazanan vlogger’ların arasında yer alan Paul’un, Los Angeles’ta 7 milyon dolara satın aldığı malikane, 3.500 metrekare üzerine kurulmuş. 1990 yılında inşa edilen ve yüksek tavanlı geniş odaları ile dikkat çeken evde, 8 yatak odası, 10 banyo, soğutma odası, spa, sinema, oyun salonu, havuzlar ve daha ne ararsanız var.

Geleceğin yeni Zuckerberg’i olabilir

İnsanın aklına ilk gelen soru da, “Peki neler yayınlıyor da milyonlarca kişi tarafından izleniyor?” oluyor. Şimdi sıkı durun! Aslında tam bir “Ergen TV”! Yaklaşık 10’ar dakikalık videolarında komik şakalar ve şarkılar yayınlıyor.

Jake Paul ilk olarak, Vine’da komik video’lar paylaşarak hızlı bir başarıya imza attı ve sadece ilk beş ayda, 1 milyon takipçi edindi. Uygulamanın kapandığı zamana kadar 5 milyondan fazla takipçisi oldu. Vineographer kategorisinde Shorty Ödülü’ne aday oldu. Daha sonra YouTube kanalı açtı ve orada da büyük bir başarı elde ettikten sonra TV kanallarında gözükmeye başladı. 2015’te Disney Channel’ın ünlü komedi dizisi Bizaardvark’ta rol aldı.

20 yaşındaki Jake, sosyal medya yıldızından bir aktöre dönüştü ve her hareketini takip eden 15 milyondan fazla takipçisi var. Her gün milyonların izlediği YouTube kanalının ise 12 milyon takipçisi, bir de Gary Vaynerchuk gibi yatırımcısı var.

Aynı zamanda akıllı bir girişimci

Ancak Jake’te, sıradan bir YouTuber’dan daha fazlası da var.

Jake Paul’un yatırımcı Gary Vaynerchuk ile birlikte bir sosyal medya şirketi kurdu. Markaların kendilerini en iyi şekilde gösterebilmeleri için çalışan bir şirket olan Team 10’u kurdu. Burada en popüler influencer isimlerin rol aldığı filmler yazıp, yönetti. iTunes’ta listeye 2 numaradan giren “It’s Everyday Bro” isimli şarkıyı yayınladı.

Jake Paul, Forbes dergisine verdiği bir röportajda “nasıl başladığını” şöyle anlatıyor:

“Ben Ohio’daki küçük bir kasabadan geliyorum. Biz hep spor yapardık. Abim ve ben oyunlarımızı videoya çekmeye başladık ve böylece nasıl daha iyi oynayabileceğimizi görebiliyorduk. Derken, daha komik şeyler yaparken de videolar çekmeye başladık ve onları YouTube’a ekledik. Bir şey kazanmadık. Daha sonra Vine diye bir uygulama duydum. Çıktığı ilk gün yükledim ve bu kez Vine için kısa video’lar çekmeye başladık. Kendimizi ifade edebildiğimiz, çalışan ve devamlılığı gelen bir yer bulmuştuk.

‘Benim için iyi bir kariyer olabileceğini anladım’

16 yaşındaydım, Texas’ta birinden bir Vine Event’i teklifi geldi, telefonda. Bana 800 dolar, uçak bileti ve otel odası ücretini önerdi. Ailem biraz endişelendi ama gittim. Buluşma yerine gittiğimde, otelin dışında bizi görmeye gelen yüzlerce fan olduğunu gördüm. Hepsi benim adımı biliyordu. O zaman, ne kadar büyük bir şeyin içinde olduğumu anladım.

Aile hayatı, sevgilisi

Jake, Cleveland Ohio'da Westlake Lisesi'ni bitirdi. Ebeveynleri Greg Paul ve Pam Stepnick'tir. 2 erkek kardeşinden Logan Paul da bir sosyal medya fenomenidir.

2016’da manken Alissa Violet ile sevgili oldu ama2017’de çift ayrıldı. Jake Paul, geçen Haziran ayında medya starı Erika Costell ile evlendi. Temmuz 2017’de boşandıklarına dair bir video yayınlasalar da daha sonra bunu reyting amaçlı yaptıklarını açıkladılar.