En Hızlı Mobil İnternet Bağlantısına Sahip Ülkeler Açıklandı

Mobil cihazlardaki bağlantı hızını ölçümleyen Netradar ve Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi tarafından dünya genelinde en hızlı mobil internet bağlantısına sahip ülkeler açıklandı Facebook ve YouTube sayesinde artık akıllı telefonu olup d...

En Hızlı Mobil İnternet Bağlantısına Sahip Ülkeler Açıklandı (30 Mart 2015)

Mobil cihazlardaki bağlantı hızını ölçümleyen Netradar ve Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi tarafından dünya genelinde en hızlı mobil internet bağlantısına sahip ülkeler açıklandı

Facebook ve YouTube sayesinde artık akıllı telefonu olup da video izlemeyen kalmadı. Özellikle sosyal ağların otomatik video oynatma özellikleri, mobil genişbant internetin sınırlarını zorladıkça zorluyor. Türkiye’de yeni yeni ihaleleri gerçekleşen 4G bağlantı şöyle dursun, büyük şehirlerde, özellikle kalabalık mekanlarda sağlıklı bir 3G bağlantıya ulaşmak bile çok zor. Bunun nedenlerinden biri de ülkemizin mobil kullanım açısından Avrupa ortalamalarının üzerinde olması.

Mobil cihazlardaki bağlantı hızını ölçümleyen Netradar adlı uygulamayı kullanıyorsanız, bağlantı hızınızın iyi günlerde saniyede 7-8 Mbit olduğunu görürsünüz. Bu hız nadiren (günün bazı saatlerinde) 20 Mbit/s’lere ulaşır. Oysa yeryüzünde öyle ülkeler var ki bu maksimum hızı standart olarak kullanıyor.

Netradar’da yaptığınız her bir hız testinin verileri aynı zamanda anonim olarak servisin kendi sunucularına kopyalanıyor. Böylelikle veriler üzerinde daha fazla araştırma yapılabiliyor. Bu araştırmalardan biri, servisin sahibi Finlandiya’daki Aalto Üniversitesi tarafından yayınlandı ve dünya genelinde mobil internet hızları ülkeler bazında açıklandı.

İşte dünyada mobil internet hızının en yüksek olduğu ilk beş ülke:

1. Danimarka (22.3 Mbit/s)

2. Singapur (16.9 Mbit/s)

3. İsviçre (16.6 Mbit/s)

4. Norveç (14.8 Mbit/s)

5. Güney Kore (13.0 Mbit/s)

Science Daily de yer alan habere göre, Netradar kullanıcı verileri çerçevesinde, ortalama 22,3 Mbit/s hızla mobil cihazlarından internete bağlanan Danimarka, dünyanın en hızlı mobil internetine sahip. Onu 16,9 Mbit/s ile Singapur, 16,6 Mbit/s ile İsviçre ve 14,8 Mbit/s hız ile Norveç takip ediyor. Genişbant internetin yaygın olarak kullanıldığı Güney Kore’de ise ortalama hız 13 Mbit/s.

Aalto Üniversitesi’nde Netradar projesini yürüten Profesör Jukka Manner, mobil internet her ülkede farklı sonuç vermesinin sadece mobil operatörlere ve şebeke yoğunluğuna bağlı olmadığını hatırlatıyor. Profesöre göre yaygın olarak kullanılan cihazlar, aboneliklerdeki hız sınırlamaları, kullanıcıların baz istasyonuna uzaklığı ve kullanılan radyo teknolojileri de bu ortalamayı etkiliyor.

İstanbul'un Semtlerindeki Mobil İnternet Hızları:

Türkiye için ortalama hız verileri Netradar’ın listesinde yer almasa da, İstanbul’un çeşitli ilçelerinde farklı operatörlerin 6 ila 10 Mbit/s arası sonuçlar verdiği görülüyor. Gerçi ülkemizde çok geniş spektrumda bir cihaz kullanımı ve abonelik türü olduğu için bunlar tam doğru rakamlar olmayabilir.

Ancak siz kendiniz de Netradar’ın haritalı uygulamasından bulunduğunuz yerdeki mobil internet hızını canlı olarak ölçebilirsiniz.