Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Türkiye’nin prestijli ve uzun soluklu sanat etkinliklerinden, bu yıl 19. kez düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne aday olan sanatçılar açıklandı Türkiye’de kadınların tiyatro sahnesine çıkmasının yolunu açan ...

Afife Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı (31 Mart 2015)

Türkiye’nin prestijli ve uzun soluklu sanat etkinliklerinden, bu yıl 19. kez düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ne aday olan sanatçılar açıklandı

Türkiye’de kadınların tiyatro sahnesine çıkmasının yolunu açan ilk kadın tiyatrocu Afife Jale’nin adına verilen tiyatro ödüllerinin bu yılki adayları açıklandı.

19. Afife Jale Tiyatro Ödülleri’ni kazananlar 27 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

ADAYLAR

Ödüllere aday gösterilen sanatçılar:

Yılın En Başarılı Yönetmeni Adayları: Muharrem Özcan (Dolu Düşün Boş Konuş), Alexandar Popovski (Bir Yaz Gecesi Rüyası), Alexandar Popovski (İmparatorluk Kuranlar Yahut Sümürz), Yıldırım Fikret Urağ (Sırça Hayvan Koleksiyonu), Berfin Zenderlioğlu (Cambazın Cenazesi)

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Adayları: Gizem Erdem (İki Kişilik Yaz), Hasibe Eren (Dolu Düşün Boş Konuş), Selen Öztürk (Bakarsın Bulutlar Gider), Melisa Sözen (Kalp Düğümü), Aslı Yılmaz (Tesir)

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Adayları: Fatih Al (Dolu Düşün Boş Konuş), Salih Bademci (Tesir), Bedir Bedir (İstenmeyen), Rıza Kocaoğlu (Ormanlardan Hemen Önceki Gece), Tuğrul Tülek (İki Kişilik Yaz)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Adayları: Arda Aydın (Bir Yaz Gecesi Rüyası), Bedir Bedir (Üst Kattaki Terörist), Cem Zeynel Kılıç (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa), Murat Okay (Dolu Düşün Boş Konuş), Yavuz Şeker (Bir Yaz Gecesi Rüyası)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Adayları: Aybanu Aykut (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa), Banu Çiçek Barutçugil (Üst Kattaki Terörist), Tomris İncer (Kral (Soytarım) Lear), Yeşim Koçak (Çürük Temel), Ayşecan Tatari (Sırça Hayvan Koleksiyonu)

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı Adayları: Barış Dinçel (Hayvan Çiftliği), Jesse Gagliardi, Simone Mannino (Kalp Düğümü), Sven Jonke (Bir Yaz Gecesi Rüyası), Cem Yılmazer (Çürük Temel ve Sırça Hayvan Koleksiyonu)

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı Adayları: Ayşegül Alev (Hamlet Makinesi), Candan Seda Balaban (Kral (Soytarım) Lear), Hale Eren (Kerbela), Sadık Kızılağaç (Hayvan Çiftliği), Jelena Prokovic (Bir Yaz Gecesi Rüyası)

Yılın En Başarılı Sahne Müziği Adayları: Merih Aşkın, Hak Çağrı Beklen (Dolu Düşün Boş Konuş), Tahsin İncirci (Kerbela), Orhan Enes Kuzu (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa), Mete Sakpınar (Bir Delinin Hatıra Defteri)

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Adayları: Yüksel Aymaz (Kral (Soytarım) Lear), Yakup Çartık (Hamlet Makinesi ve Hayvan Çiftliği), Cem Yılmazer (Sırça Hayvan Koleksiyonu), Kemal Yiğitcan (Ormanlardan Hemen Önceki Gece)

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Adayları: Sercan Gülbahar (11’e 11), İbrahim Halaçoğlu (Cambazın Cenazesi), Güneş Sayın (Tesir), Edip Tepeli (Sırça Hayvan Koleksiyonu), Seda Türkmen (Cambazın Cenazesi)

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu Adayları: Bakırköy Belediye Tiyatroları (Hayvan Çiftliği), Dot (İki Kişilik Yaz), İBB Şehir Tiyatroları (Bir Yaz Gecesi Rüyası), İBB Şehir Tiyatroları (Sırça Hayvan Koleksiyonu), Oyun Atölyesi (Dolu Düşün Boş Konuş

Özel Ödül

‘Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Zeliha Berksoy’un, ‘Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Firuze Engin’in, ‘Yapı Kredi Özel Ödülü’ne ise Şahika Tekand’ın değer görüldüğü açıklandı.

AFİFE JALE KİMDİR?

İlk Türkiyeli kadın tiyatrocusu olan Afife Jale 1902’de doğdu.

1918’de, Türk ve Müslüman kadınların sahneye çıkmalarının yasak olduğu bir dönemde Darülbedayi’ye (Şehir Tiyatroları) alınmak üzere açılan sınava girdi. O dönem Kadıköy’deki Apollon Tiyatrosu’nda sahnelenen “Yamalar” adlı oyunda “Emel” karakterini canlandıran Eliza Binemeciyan’ın yurt dışına gitmesiyle Afife Jale, 22 Nisan’da “Jale” takma adıyla sahneye çıkan ilk Türk ve Müslüman kadın oldu.

Yapılan polis baskınlarından arka kapıdan kurtulsa da İçişleri Bakanlığı’nın Müslüman kadınların kesinlikle sahneye çıkamalarını yasakladığı 27 Şubat günü 204 sayılı bildiriyi Darülbedayi Yönetim Kurulu’na gönderdi. Bu bildiri üzerine Jale, tiyatronun kadrosundan çıkarıldı.

Ortalık biraz durulunca, birkaç yıl sonra Burhanettin Tepsi Kumpanyası ile Anadolu’da turneye çıktı, yeni tiyatro topluluğu ile Kadıköy’de oynadı, daha sonra da Fikret Şadi’nin Milli Sahne’siyle çeşitli kentlerde temsiller verdi. 24 Temmuz 1941’de hayatını kaybetti.

(DHA)