Dünya

Dünyada Kadınların Yönettiği Ülkeler

Finlandiya'da geçen hafta Başbakan Antti Rinne'nin istifasının ardından, 34 yaşındaki Sanna Marin'in başbakanlığında kurulan yeni hükümet Meclis'te güvenoyu aldı.

Marin, yeni hükümetin gü...

Dünyada Kadınların Yönettiği Ülkeler (16 Aralık 2019)

Finlandiya’da geçen hafta Başbakan Antti Rinne’nin istifasının ardından, 34 yaşındaki Sanna Marin’in başbakanlığında kurulan yeni hükümet Meclis’te güvenoyu aldı.

Marin, yeni hükümetin güvenoyu almasıyla dünyanın en genç başbakanı unvanının da sahibi oldu. 12 kadın bakanın görev yapacağı yeni hükümette sadece 7 erkek bakan var.

Dünyada mutluluk ve refah sıralamasında birinci sırada yer alan Finlandiya’daki koalisyon hükümeti üyesi 5 partinin de genel başkanı kadın.

Dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan ilk ülke Yeni Zelanda (1893) ile bu unvanı Avrupa’da elinde bulunduran Finlandiya (1906) kadın liderler tarafından yönetiliyor.

Dünya genelinde sadece 21 ülkede hükümet ya da devlet başkanlığı koltuğunda kadınlar oturuyor. Bunlardan 11’i Avrupa ülkelerinde. Asya kıtasında 4 ülke kadınlar tarafından yönetilirken, Afrika, Okyanusya ve Karayipler’de ikişer devlet, kadın lidere sahip.

AVRUPA’NIN KADIN LİDERLERİ

En son Finlandiya’dan 34 yaşındaki Başbakan Sanna Marin’in listeye eklendiği Avrupa’da kadınlar tarafından yönetilen diğer ülkeler şu şekilde:

Almanya: Angela Merkel

Sırbistan: Ana Brnabic

Belçika: Sophie Wilmes

Danimarka: Mette Frederiksen

İzlanda: Katrin Jacobsdottir

Norveç: Erna Solberg

Slovakya: Zuzana Kaputova

Estonya: Kertsi Kaljulaid

Hırvatistan: Kolinda Grabar-Kitarovic

Gürcistan: Salome Zurabishvili

ASYA ÜLKELERİNİN KADIN LİDERLERİ

Singapur: Halimah Yacob

Nepal: Bidhya Devi Bhandari

Bangladeş: Sheikh Hasina Wajed

Tayvan: Tsai Ing-Wen

OKYANUSYA’NIN KADIN LİDERLERİ

Yeni Zelanda: Jacinda Ardern

Marshall Adaları: Hilda Heine

Afrikalı kadın liderler

Etiyopya: Sahle-Work Zewde

Namibya: Saara Kuugongelwa-Amadhila

Karayipler’de Güney ve Kuzey Amerika arasında kalan ada ülkelerinden Aruba (Evelyn Wever-Croes) ve Barbados (Mia Mottley) da kadın liderler tarafından yönetiliyor.

Kaynak: Euronews