AB ülkeleri arasında en az Finlandiyalılar, en çok da Yunanlılar çalışıyor

Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları arasında en az çalışanların Kuzey ülkeleri ile Fransız vatandaşları, en fazla çalışanların ise Yunanlılar olduğu açıklandı. Raporda yer almasa da aslında fazla çalışma rekoru rakipsiz Türklere ait! Fi...

AB ülkeleri arasında en az Finlandiyalılar, en çok da Yunanlılar çalışıyor (11 Kasım 2015)

Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları arasında en az çalışanların Kuzey ülkeleri ile Fransız vatandaşları, en fazla çalışanların ise Yunanlılar olduğu açıklandı. Raporda yer almasa da aslında fazla çalışma rekoru rakipsiz Türklere ait!

Finlandiya iş dünyasının forumu olan Finnish Business and Policy Forum (EVA) delegasyonunun yaptığı araştırma sonuçlarına göre en az çalışan Finlandiyalılar haftada 8,5 saat çalışıyorlar. Finlandiya’daki düşük haftalık çalışma süresinin tatiller, günü birlik izinler ve devamsızlıktan kaynaklandığı belirtiliyor.

‘Yunanlılar tembel’ kanısı doğru değilmiş

Avrupa Birliği vatandaşları haftada ortalama 40,5 saat çalışıyorlar. Birlik içinde en fazla çalışanlar ise 43 saat çalışma süresi ile Yunan vatandaşları.

Yunan vatandaşlarını 41,5 saat ile Hollanda vatandaşları, arkasından Avusturya ve İngiltere vatandaşları az bir farkla takip ediyorlar.

DHA’nın Helsinki kaynaklı haberine göre, en az çalışanlar sıralamasında İsveç, Finlandiya, Norveç ve Fransa’nın arkasından dördüncü sırayı paylaşıyor.

Fazla Çalışma Saatinde Dünyada İlk Sıradayız

OECD tarafından yapılan araştırmaya göre, Türklerin yarıya yakını haftalık 40 saatlik standart çalışma saatini aşarak 50 saatten fazla çalışıyor.

Türkiye’de çalışanların yüzde 43.3’ü haftada 500 saatten fazla çalışıyor, yılda ortalama 1.877 saatini işte geçiriyor. Türk emekçiler, haftalık 1.765 saat olan OECD ortalamasından 112 saat daha fazla mesai yapıyor. Fazla mesai yapanların yüzde 47’si erkekler, yüzde 33’ünü ise kadınlar oluşturuyor.