Yaşam

Dünyanın En Büyük Kar Labirenti

Kanada’nın Manitoba kentinde, 150 kamyon dolusu karla, 12 kişinin tam gün çalışarak 6 haftada tamamladıkları yaklaşık 3 kilometrekarelik Mısır Labirenti, Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girdi...

Dünyanın En Büyük Kar Labirenti (11 Mart 2019)

Kanada’nın Manitoba kentinde, 150 kamyon dolusu karla, 12 kişinin tam gün çalışarak 6 haftada tamamladıkları yaklaşık 3 kilometrekarelik Mısır Labirenti, Guinness Dünya Rekorları Kitabı’na girdi

Clint Masse, St. Adolphe, Manitoba’daki mülkünde 21 yıl boyunca kişisel olarak mısır labirentleri tasarlamış ve dikmiş olan bu kreasyonlarda yeni değil ama bu kez çok farklıydı.

Birincisi, emek, kamyonlar, yapay kar, jeneratörler ve yakıt için ödenecek olan 57.000 Kanada doları (yaklaşık 230 bin TL) bütçe, alışkın olduğu her şeyin ötesindeydi.

Masse, CNN’e verdiği bir röportajda, “Biraz delirdiğimi sanıyordum. Eşim Angie’ye ‘57.000 $’ a kardan bir şey yapabilir miyim? ‘ Evet demek için çılgın bir ortağa ihtiyacın var” dedi.

Tasarımın, Thunder Bay, Fort Fort Fort William’da bulunan ve 1.696 metrekare büyüklüğündeki varolan en büyük kar labirentinden daha büyük olması gerekiyordu.

Masse “Personelimden biri bana kar labirentinin gösterdiğini ve ne kadar büyük olduğunu söyledi” dedi. “Ben ‘Glen, bir ton iş olacak, ama sanırım çıkarabiliriz’ dedim.”

2,789.114 metrekarede, Masse’nin rekor kıran labirentinde boş yer vardı. Gerçek yapı boyutu, Masse’yi şaşırttığı orijinal tasarım projeksiyonuna oldukça yakındı.

Geçen yıl Aralık ayında başlayan üç hafta boyunca Masse ve ekibi proje için yeterince yoğunlaştırılmış suni kar yapmak için kar makinesi ve kar temizleme makinesi kullandılar.

Masse, “Yapay kar, doğaldan (kar) daha dayanıklıdır.” dedi. “Labirentin kar duvarlarından geçerseniz, o duvarları kırmadan önce arabanızı kıracaksınız.”

Sonuç, duvarları 6,5 metre yüksekliğinde ve 2 metre kalınlığında bir labirentti. Gezinme yeteneğinize ve şansınıza bağlı olarak, labirenti dolaşmak yaklaşık 30 dakika sürüyor. Labirent içinde heykeller ve hatta insanları sıcak tutmak için çukurlar bile var. Geçen hafta sonu, labirent günde yaklaşık 1000 ziyaretçi çekti.

Masse ve 10 Şubat’ta rekor doğrulama sürecine başlayan eşi Angie, Guinness’ten gelen haberleri duyduklarında oldukça heyecanlandıklarını söyledi.

“Bunun en büyüğü olacağını hissediyorduk” dedi. “Ancak verileri almak için Guinness ve insanları kabul etmeleri için çok fazla organizasyon gerekiyordu.”

Kötü bir Ekim hasatından sonra ailesi için önemli bir an olduğunu ve gelirlerinde önemli bir kayıp bıraktığını söyledi.

“Sabah Guinness’ten e-posta aldım, hemen çevrimiçi olarak kontrol ettim ve rekoru gördüm. Ailemiz ve Manitoba için oldukça heyecan verici bir andı.”