Teknoloji

Dünyada 5G’ye geçişin eşiğinde, interneti en hızlı ve en yavaş ülkeler

Dünyanın en yaygın online internet hız ölçümü uygulaması Speed Test, mobil ve genişbant olarak yaptığı araştırmanın Haziran 2019 sonuçlarına göre, en hızlı internet bağlantısına sahip ülkeleri açıkladı. Dünya 5G’ye geçmeye hazırlanırken, Türkiye henüz internet hı...

Dünyada 5G’ye geçişin eşiğinde, interneti en hızlı ve en yavaş ülkeler (11 Ağustos 2019)

KAMİL ERYAZAR

Dünyanın en yaygın online internet hız ölçümü uygulaması Speed Test, mobil ve genişbant olarak yaptığı araştırmanın Haziran 2019 sonuçlarına göre, en hızlı internet bağlantısına sahip ülkeleri açıkladı. Dünya 5G’ye geçmeye hazırlanırken, Türkiye henüz internet hız sıralamasında en gerilerde yer alıyor.

Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram sayesinde artık akıllı telefonu olup da video izlemeyen kalmadı. Özellikle sosyal ağların otomatik video oynatma özellikleri, mobil genişbant internetin sınırlarını zorladıkça zorluyor.

Diğer yandan, internet üzerinden gerçek zamanlı veri akışı ile film ve dizi yayınlayan Netflix ve IPTV yayıncılığının yaygınlaşması, internet bağlantı hızının önemini her geçen gün daha da arttırıyor.

2020, 5G’YE GEÇİŞ YILI OLACAK

2020, 5G teknolojisinin akıllı telefonlardaki başlangıç yılı olacak. 2020 yılında tüm dünya ile birlikte Türkiye’nin de geçmesi beklenen 5G mobil altyapısı, veri hacminin bin kat artmasına olanak tanıyacak. Ülkemizde hali hazırda kullanmakta olduğumuz 4.5G’den 20 kat daha hızlı olacağı iddia edilen 5G’nin içindeki “G” harfi, “generation” yani nesil anlamına gelmektedir. 5G, 4G LTE’yi kaldığı yerden devam ettirecek ve telefon görüşmeleri, SMS, Web’de gezinti gibi bildiğimiz işlevlerin yanına yüksek bir veri aktarım hızı ekleyecek. 5G ile Ultra HD çözünürlüğündeki videoları indirmek ve karşıya yüklemek, daha hızlı olacak. İnternete bağlı binlerce cihaz hayali de 5G ile birlikte gerçek olabilecek.

Yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 5G ile birlikte gecikme süreleri 1 milisaniyenin altına inecek ve bant kapasiteleri artacak. Nesnelerin İnterneti teknolojilerini kullanan, sensörlerle donatılmış akıllı binalar ve şehirler ile sürücüsüz araçlar yaşamın bir parçası haline gelecek. Bu gelişmelerin tamamı veri merkezlerinin yükünü artıracak. Tahminlere göre 2020 yılında, veri merkezi trafiği 10 zetabaytın üzerine çıkacak.

5G teknolojisini kullanan ilk ülke Amerika oldu. İlk etapta 3 eyalette bu teknoloji test edilmeye başlandı. Bu eyaletlerden ikisi ABD’nin Teksas bölgesinde bulunan Dallas ve Waco iken, diğeri Atlanta eyaletinin merkezi olan Georgia metropolünde kullanılmaya başlandı.

Ülkelerin internet hızlarını konu alan bir araştırmada, en hızlı bağlantı ile 5 GB büyüklüğünde, sıradan bir HD çözünürlükteki filmin indirilme süresi 11 dakika 18 saniye olarak tespit edildi. Singapur ve İsveç’te 1 Gbps’ye kadar indirme hızları çıkmaktadır. Dolayısı ile 5 GB’lik bir filmi saniyeler içinde indirebiliyorlar.

İNTERNETİ EN HIZLI ve EN YAVAŞ ÜLKELER

Speed Test‘in yayınladığı Global Index aracılığıyla, aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerin mobil ve genişbant olmak üzere güncel (ortalama) internet hızları görülebiliyor. Ayrıca bu sıralama aylık olarak da güncelleniyor.

Haziran 2019’a kadar olan hız testleri sonuçlarından derlenen rakamlara göre dünya genelinde internetin en hızlı olduğu yer Singapur oldu. Bölgede ortalama geniş bant sabit internet hızı 195.88Mbps olarak ölçümlenmiş.

Dünya ortalamasının 59.45Mbps ile geçen yıla kıyasla %28.5 artış gösterdiği listede sonuçlar milyonlarca test hesaplanarak yapılmış durumda. Küresel ölçekte ortalama yükleme hızı ise 30.72Mbps olarak ölçülüyor. Monaco’nun geçen yıla kıyasla 7 basamak yükseldiği listede 19 ülkenin ortalama sabit internet hızları 100Mbps’in üzerinde. Singapur, Hong Kong ve Güney Kore ilk üç sırayı paylaşıyor.

İşte Speed Test’in Global Index verilerine göre, dünyada en HIZLI internet bağlantısına sahip ülkeler

Türkiye ne durumda?

Ülkemiz, sabit internet hızları ortalamasında 7 basamak gerileyerek 20.64Mbps ile 100. sırada kendine yer bulabilmiş durumda. Son sırada yer alan Türkmenistan’daki ortalama hız ise 2.14Mbsp. Ülkemizde yükleme ortalaması ise Haziran 2019 itibariyle 6.38Mbps seviyesinde.

Mobil internette rakamlar nasıl?

Mobil internette ise yine indirme rakamlarında Güney Kore açık ara farkla en tepede yer alıyor. 90.06Mbps ile en yakın ülke olan Norveç’ten ortalama %50 daha yüksek hız sunulan Güney Kore’den sonra Norveç, Kanada, Avustralya, Hollanda, Katar 60Mbps seviyelerinde rakam sunulabilen ülkeler olmuş.

Türkiye ise 4.5G’nin zorlanmasının pozitif etkisiyle 35.21Mbps ortalama seviyelerini yakalamış. Bu rakam her ne kadar geçen yıla kıyasla 2 basamak gerilememize neden olsa da 36. sıra, sabit internet hızlarındaki kötü tablodan sonra umut verici bir düzey olarak görülebilir. Türkiye yükleme hızlarında ise 14.78Mbps seviyesini yakalayabilmiş görünüyor.

Speed Test’in Global Index verilerine göre, dünyada en YAVAŞ internet bağlantısına sahip ülkeler