Kültür Sanat

Gramofon’dan YouTube’a müziğin evrimi

Ne kaset kaldı ne de CD, müzik artık dijitalleşti. İnsanlar sevdikleri şarkıları YouTube ya da Spotify gibi müzik platformları üzerinden dinliyorlar Sony 40 yıl önce ilk Walkman’i piyasaya çıkardığında tüm dünyada büyük olay olmuştu! Özellikle gençlerin, müziği her zaman...

Gramofon’dan YouTube’a müziğin evrimi (25 Ağustos 2019)

Ne kaset kaldı ne de CD, müzik artık dijitalleşti. İnsanlar sevdikleri şarkıları YouTube ya da Spotify gibi müzik platformları üzerinden dinliyorlar

Sony 40 yıl önce ilk Walkman’i piyasaya çıkardığında tüm dünyada büyük olay olmuştu!

Özellikle gençlerin, müziği her zaman her yere taşıma deneyimi ile büyük ilgisini çeken Walkman, daha sonraları ise yerini sırasıyla kısa bir süreliğine de olsa Discman, Apple’ın en az Walkman kadar büyük bir sükseyle piyasa sunduğu iPod ile birlikte mp3 dijital müzik çalara ve son olarak da bugünkü akıllı cep telefonları ile müzik dinleme uygulamalarına bıraktı.

YouTube en büyük video platformu olmasının yanında birçok kişi tarafından müzik dinlemek amacıyla da kullanılıyor. YouTube’da en çok izlenen ilk 10 video arasında müzik klipleri ön plana çıkıyor.

Youtube’da en çok izlenen 3 video

İlk sırada 6,39 milyar izlenme sayısıyla Porto Rikolu şarkıcı Luis Fonsi’nin “Despacito” parçası bulunurken, ikinci sırada 4,35 milyar izlenmeyle İngiliz şarkıcı Ed Sheeran’ın “Shape of You” ve üçüncü sırada 4,21 milyar izlenme sayısıyla Wiz Khalifa’nın “See You Again” parçası bulunuyor.

Dünya nüfusunun 5 katı

YouTube’da en çok izlenen ilk 10 videonun toplam izlenme sayısı ise, 38,4 milyarla dünyanın toplam nüfusunun 5 katına ulaştı.

Müzik artık dijital

Önde gelen müzik platformlarından Spotify’ın açıkladığı verilere göre, platformun geçen yılın ikinci çeyreğinde 180 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunurken, bu rakam bu yılın aynı döneminde yüzde 28,8 artış göstererek 232 milyona ulaştı. Benzer şekilde teknoloji devlerinden Apple’nin müzik servisi Apple Music’in ücretli üye sayısı, geçen yılın Haziran ayında 27 milyon iken, bu yılın aynı döneminde yüzde 122 artarak 60 milyona yükseldi.