Teknoloji

5G teknolojisi büyük markaların tahtını sallayacak

5G akıllı telefonların ortaya çıkması Apple, Samsung ve Huawei gibi mevcut pazar liderlerinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olabilir...

5G teknolojisi büyük markaların tahtını sallayacak (21 Kasım 2018)

Kamil Eryazar

Tarih kendini yinelerse, 5G akıllı telefonların ortaya çıkması Apple, Samsung ve Huawei gibi mevcut pazar liderlerinin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olabilir

3G, 4G, 5G… Bu kavramlar birçoğumuz için mobil cihazlarımızın internet hızının artması anlamına geliyor. 5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde, tıp ve sağlıkta, eğitimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türkiye’nin 2020 yılında 5G teknolojisi geçmesini planladıklarını açıkladı. Bunun için 253 milyon liralık bir yatırım öngördüklerini de belirtti.

Test

LİDER MARKALAR ÇOK ZORLANACAK

Strategic Analytics‘in yayınladığı yeni rapora göre, 5G’nin piyasaya sürüldüğü önümüzdeki dönemde, dünyanın en büyük üç akıllı telefon satıcısı Apple, Samsung ve Huawei’nin pazar paylarının büyük olasılıkla düşmesi bekleniyor.

Raporda, “Her yeni nesil ile tasarım dili ve kullanım durumlarında büyük değişiklikler gördük. Nesil liderliğindeki tasarım değişiklikleri birçok durumda statükoyu bozdu” deniliyor.

NOKIA, MOTOROLA ve BLACKBERRY’İ HATIRLAYIN!’

SA raporunda, “Nokia‘yı hatırlayın. 2G’de zirveye çıktı ancak 3G’deki payının 1 / 3’ünü kaybetti ve 4G dünyasında ise yok oldu” deniyor. Yine aynı şekilde flip telefonun yaratıcısı olan Motorola da, cep telefonlarının kullandığı zamana kadar 2G telefonlarının zirveye çıkmasıyla küresel pazar payının yüzde 80’ini kaybetti. BlackBerry de benzeri kaçınılmaz sonu yaşamak zorunda kalan diğer bir efsane markaydı.

MediaPost’ta yayınlanan makalede, SA’daki diğer üç analistin girdisi ile yazan David Kerr, “kaçınılmaz olmamasına karşın, tarihin ağırlığı, ilk üç ile beş arasında yer alan markaların yer değiştirmesi için önemli bir risk oluşturduğunu” söylüyor. 5G telefonlar 2019’da pazara giriyor.

Şöyle ekliyor: “Mobilin tarihi, ikinci kademe sağlayıcıların kaçınılmaz olarak kilit pazarlardaki büyük işletmecilere yerleştirilmek için yeni [mobil] nesillere baktıklarını gösteriyor.“

5G’nin tanıtımı, yeni ya da daha az kurulmuş markaların parlaması için bir zamandır. Pazar liderleri genellikle dikkatli olmazlar çünkü istemedikleri zaman işlerini bozmak istemezler. Ancak Kerr, daha küçük markaların “korumak için büyük kar havuzlarına sahip olmadığını” da söylüyor.

“Hizmet sağlayıcılar arasında fiyatlandırma ve değer önerisini önemli ölçüde değiştiren T-Mobile uncarrier ile benzer bir şekilde düşünün. Benzer bir durum, küresel ölçekte büyük bir marka olmak isteyen Xiaomi gibi iddialı Çinli markaları için de beklenebilir. ”

Her nesil kendi trendini ya da inovasyonunu üretti. SA’nın Ken Hyers’i, Motorola’nın 1G hissi veren flip telefonunu işaret ediyor ve şimdi zamanın gerisinde kalan bir tüketiciyi tasvir etmek için sadece görsel bir şakadan ibaret olduğunu hatırlatıyor.

‘5G’NİN PİYASAYI HEMEN ETKİLEMESİ BEKLENMİYOR’

Kerr, 5G’nin önümüzdeki üç ila dört yıl boyunca, “egemenliğini kuracak yaygın bir uygulamadan ya da uygulamalardan yoksun” olduğunu da belirtiyor ve en büyük zorluğun da pazarlama olacağını öne sürüyor.

“5G Yeni nesil telefonlar, hem operatörlerden hem de cihaz satıcılarından önemli bir pazarlama baskısına ihtiyaç duyacaklar.

Apple ve Samsung’un en büyük avantajları, herhangi bir sürdürülebilir teknoloji liderliğinden ziyade büyük ölçekli reklamcılık ve pazarlama bütçesiyle elde ettikleri jenerik marka başarılarıdır.”

Hyers, Samsung’un diğer bir avantajının da, gelecek yıl için (ilk 4G’de) piyasaya süreceği ve 5G pazarına da mükemmel şekilde uygun olan katlanabilir ya da yuvarlanabilir telefon olduğunu söylüyor.

‘SÜPER AMA PAHALI CİHAZLAR’

Yeni nesil telefonlar, 5G’de daha fazlasını sunacak. O ek yonga setleri, antenler, artan bellek, daha uzun pil ömrü, daha iyi ısı dağılımı, yapay zeka uygulamaları için işlemciler ve daha iyi grafik işlem birimleri gibi diğer 5G güzellikler ve mekanikler öngörüyor.

“Ancak tüm bu donanımlar, katlanabilir ekranlı cihazları, günümüzün akıllı telefonlarından çok daha pahalı hale getirecek” diyor Hyers ve bu aygıtların “insanların büyük çoğunluğu, özellikle ilk birkaç yıl için çok pahalı olacağını” öngörüyor. Mevcut. ”Sonucun zor bir zaman olduğu sonucuna varıyor. Çünkü tüketiciler artan iyileştirmeler için 800- $ 1000 + harcama konusunda isteksiz davranıyor.”