Dünya 28 Yaşındaki Türk Gencinin E-Ticaret Başarısını Konuşuyor

KAMİL ERYAZAR Üç yıl önce kurulan ve hızla büyüyen Güney Doğu Asya Bölgesi’nin önemli e-ticaret girişimlerinden Lazada.com’un başında 28 yaşında bir Türk genci var Üç yıl önce Berlin merkezli Samwer Kardeşler&rsqu...

Dünya 28 Yaşındaki Türk Gencinin E-Ticaret Başarısını Konuşuyor (22 Mayıs 2015)

KAMİL ERYAZAR

Üç yıl önce kurulan ve hızla büyüyen Güney Doğu Asya Bölgesi’nin önemli e-ticaret girişimlerinden Lazada.com’un başında 28 yaşında bir Türk genci var

Üç yıl önce Berlin merkezli Samwer Kardeşler’in çatı şirketi Rocket Internet tarafından kurulan ve başına da CEO olarak da 25 yaşındaki Türk genci İnanç Balcı getirilen Lazada.com e-ticaret şirketinin başarısı dünya piyasalarında konuşuluyor.

Mart 2012’de kurulmasına karşın doğru iş modeliyle şimdiden 1.3 milyar dolar ciroya ulaşan şirket ağırlıklı olarak Malezya, Endonezya, Filipinler, Tayland, Singapur ve Vietnam gibi Güney Doğu Asya ülkelerine hizmet veriyor.

BİR YILDA 350 MİLYON DOLARLIK SATIŞ YAPTI

Rocket Internet’in Güneydoğu Asya’da faaliyet gösteren online alışveriş sitesi Lazada 2014 yılında 350 milyon dolardan fazla satış geliri elde etti.

Tech in Asia’ya konuşan grubun CEO’su Maximillian Bittner sadece Aralık ayındaki Noel döneminde müşterilerin Lazada.com’da 70 milyon dolarlık alışveriş yaptıklarını söyledi.

Lazada geçtiğimiz yıl çok ciddi bir büyüme göstererek 2013 yılında 89 milyon dolar değerindeki satışlarını 2014 yılında 350 milyon doların üzerine çıkarmış oldu. Aylık 45 milyondan fazla ziyaretçisi olan Lazada’nın mobil uygulaması tam 7 milyon kişi tarafından kullanılıyor ve 12 binden fazla da satış ortağına sahip.

UZAKDOĞU’NUN ‘TÜRK ALİBABA’SI

Mart 2012’de hayata geçirilen ve üç yıl içerisinde ciddi yatırımlar alarak toplam yatırımını 500 milyon dolara kadar yükselten ve Güney Doğu Asya’nın Amazon.com’u olarak anılmaya başlanan Lazada’nın başında 28 yaşındaki Türk genci İnanç Balcı var.

Lazada Group'un Eş Kurucusu olan İnanç Balcı, şimdilerde Asya'nın en çok konuşulan işadamı ve yöneticilerinden biri. Manila merkezli Lazada'nın Filipinler CEO'su da olan genç işadamının hikâyesi, Microsoft'un sahibi Bill Gates ve Apple'ın CEO'su Steve Jobs'unkini aratmayacak cinsten. Özel Koç Lisesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ABD'nin yolunu tutan Balcı, Indiana eyaletindeki ünlü Purdue Üniversitesi'nde okudu. Ay'a ilk ayak basan Neil Armstrong'dan Nobel ödülü sahibi Akira Suzuki'ye, Mısır'ın eski Başbakanı Essam Sharaf'a kadar dünyaya yön veren birçok ünlü ismi yetiştiren Purdue'de çift ana dal yapıp Endüstri Mühendisliği ve Ekonomi bölümlerini tamamlayan Balcı'nın son derece parlak olan eğitim hayatı, kariyeri hakkında da ipuçları veriyor.

İnanç Balcı, Sabah gazetesinden Kerim Ülker’e verdiği mülakatta sonraki süreci ise şöyle anlatıyor: "Amerika'dan sonra Londra'da Nomura International, Odin Financial gibi dev şirketlerin birleşme ve satın alma birimlerinde çalıştım. Bir akşam gelen telefonla süreç başladı. Bir grup Alman yatırımcı 2 saat içinde otelde buluşmamızı istedi. İşimi yarıda bıraktım ve metroyla verilen adrese gittim. Lazada'nın tohumları o görüşmede atıldı. Almanlar, Asya'da kuracakları sanal alışveriş şirketinin başına geçmemi teklif etti."

MANİLA MİLAT OLDU

Balcı'nın karar vermesi çok da uzun sürmemiş. Ertesi gün çalıştığı şirketten istifa eden Balcı, kendini 3 gün sonra da Manila'da bulduğunu söylüyor. Güneydoğu Asya'ya ilk kez giden genç işadamı şöyle konuştu: "İlk kez şirket kuruyordum. İki yılda şirket 1.25 milyar dolarlık bir değere ulaştı. 4 bin çalışanımız oldu. Hedef dünya markası haline gelmek. Ardından Türkiye'de şirket kurmak."

550 MİLYON MÜŞTERİSİ VAR

Güneydoğu Asya'nın en büyük e-ticaret şirketi olan Lazada'yı Alibaba ve Amazon'un bir karışımı olarak değerlendiren Balcı, 550 milyonluk bir nüfusa hitap ettiklerini söyledi. 13 kategoride günde 2 milyondan fazla ürün satan firma, taşımacılıkta da büyümüş. İnanç Balcı, "Lazada Express'le bölgenin en önemli lojistik şirketlerinden biri haline geldik. 5 ülkeye gidiyoruz" dedi.

DEVLER PARA YATIRDI

26 yaşında kurduğu Lazada'yı hâlâ yöneten İnanç Balcı, genç yaşına rağmen böyle bir girişim için gerekli cesareti, Alman Rocket Enternet adlı şirketin yöneticilerinden aldığını söyledi. Balcı, "Şimdi ABD, Avrupa ve Asya'dan birçok fon ve firmadan yatırım aldık. Singapurlu kamu fonu Temasek, ABD'li JP Morgan Asset Management, Tesco, Investment AB Kinnevik, Summit Partners başta olmak 10 büyük firmadan 500 milyon doların üzerinde yatırım topladık."