Girişimcilerin Büyüme Sancıları

Büyüyen 'startupların' en çok karşılaştığı 5 sorun ve çözümleri Girişimciler küçük bir şirket olarak başlayan işlerini yeni seviyelere çıkarmak için ne gerekirse yapmaya hazır olurlar; ancak bir şirketi büy&u...

Girişimcilerin Büyüme Sancıları (22 Mayıs 2015)

Büyüyen 'startupların' en çok karşılaştığı 5 sorun ve çözümleri

Girişimciler küçük bir şirket olarak başlayan işlerini yeni seviyelere çıkarmak için ne gerekirse yapmaya hazır olurlar; ancak bir şirketi büyütmenin pek çok zorluğu var. İşte girişimcilerin şirketlerini büyütürken yaşadığı 5 ortak zorluk:

1. BÜYÜME AĞRILARI

Hızlı büyümenin de kendince dezavantajları var. Bilançoda zayıf kâr marjlarını gizlemenin yanı sıra, yöneticileri şirketin boyutları artmış olsa dahi ilk başlardaki büyüme hızını korumaya şartlayabilir.

2. CAZİBEYE KARŞI KOYMAK

Pek çok girişimci için şirketini daha büyük bir şirkete satmamanın erdemli bir tarafı vardır. Uzmanlara göre de şeffaflık tüketiciler arasında gittikçe önemli hale geliyor ve küçük şirketlerin bunu sağlama kabiliyeti büyük şirketlere göre çok daha yüksek.

3. NAKİT SIKINTISI

Gelecekteki büyümeyi sağlamak adına operasyonlarını artırmak startup'lar için çok önemli, ancak büyüme beklentilerin altında kaldığı anda şirketler kendilerini fazla kapasite ve yönetilmesi imkansız borç içinde bulabilirler.

4. YENİ KAN

Pek çok girişimci bir şirkette tartışmasız en önemli rol olan CEO'luk görevini bırakmaya pek yanaşmaz. Ancak uzman bir profesyonalle çalışmak şirketin geleceği için çok önemli olabilir. Aynı şey diğer yönetici poziyonları için de geçerli.

5. SAMİMİ OLMAK

Yeni yatırımcıların dahil olması şirketlerin ruhunu korumayı zorlaştırabilir. Ayrıca yeni yönetim kademelerinin eklenmesi küçük şirketlerin yeni ürün yaratma ve tüketici trendlerine ayak uydurma yeteneklerini olumsuz etkileyebilir.

Kaynak: Wall Street Journal Çeviri: BusinessHT