Amazon Türkiye pazarına da girme hazırlığı yapıyor

ABD merkezli e-ticaret devi Amazon’un, Türkiye pazarına girmek için hükümet ve özel sektör temsilcileriyle görüşmeler yaptığı ortaya çıktı. Dünya Executive’de yer alan habere göre, Amazon'un Ankara’da hük&uu...

Amazon Türkiye pazarına da girme hazırlığı yapıyor (2 Ağustos 2017)

ABD merkezli e-ticaret devi Amazon’un, Türkiye pazarına girmek için hükümet ve özel sektör temsilcileriyle görüşmeler yaptığı ortaya çıktı.

Dünya Executive’de yer alan habere göre, Amazon'un Ankara’da hükümet yetkililerinin yanı sıra İstanbul’da da özel sektör temsilcileriyle görüşmeler yaptığı belirtilmişti. Şirketin sıfırdan bir yatırım yapabileceği gibi olası bir satın alma yoluyla da Türkiye pazarına giriş yapabileceği söyleniyordu. Perakende devinin yerel oyuncularla görüşmelerini sürdürdüğü ancak henüz bir anlaşma aşamasına gelinmediği belirtiliyor.

Amazon’un Türkiye’de benzer bir şekilde daha geniş büyüme fırsatlarından yararlanmak için online perakende şirketleri dışında online tarafı o kadar güçlü olmayan bir zinciri de satın alabileceği söyleniyor.

2016 yılında e-ticaretin Türkiye ticareti içindeki payı yüzde 3.5. e-ticaret hacmi ise 17.5 milyar TL idi.

46 milyon internet kullanıcısı olan Türkiye’nin yüzde 58 ile gelişen pazarların altında, BRIC ülkelerinin üzerinde bir penetrasyon oranına sahip. TÜSİAD raporuna göre, e-ticaretin toplam hacmi 17.5 milyar TL olup, 2016 yılında toplam perakende içindeki payı yüzde 3.5 olarak gerçekleşti.

Türkiye'den Amazon.de üzerinden alışveriş yapılabiliyor

Amazon’un Almanya sayfası olan Amazon.de geçtiğimiz yıl Türkçe desteği sunmaya başlamıştı. Amazon'dan Almanya üzerinden alışveriş yapmak isteyenler için kargo avantajı da sunuluyordu. Türkiye'den Amazon.de 49 Euro (yaklaşık 205 lira) ve üzeri alışveriş yapanlar ilave kargo ücreti ödemiyor.

Amazon, Mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Souq.com'u 650 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Daha yakın bir tarihteyse ABD'nin üst segment sağlıklı market zinciri Whole Foods Market Inc’i 13.7 milyar dolarla bünyesine kattı. Bu, şirketin sadece online perakendecilerle ilgilenmekle kalmadığı, aynı zamanda, başarılı taze ürün perakende markalarını kendi özel teknolojisini kullanarak çevrimiçi perakendecilere dönüştürme planları olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Jeff Bezos, 8 saatliğine ‘dünyanın en zengin kişisi’ oldu

Amazon’un New York borsasında işlem gören hisseleri geçen Perşembe sabahı açılışta yüzde 1,6 değer kazanınca, kurucu CEO’su Jeff Bezos da 90 milyar doları aşkın serveti ile Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates’i 500 milyon dolar geride bırakarak ‘dünyanın en zengin insanı’ unvanını aldı. Ancak New York borsasının kapanmasının ardından Amazon'un hisseleri yüzde 3,2 değer kaybedince Bezos’un bu unvanı sadece 8 saat sürmüş oldu. Bu arada Amazon'un bu yılın ikinci çeyreğindeki net kârının da, geçen senenin aynı dönemine göre, yüzde 77 azalarak 197 milyon dolara gerilediği görüldü.

Bill Gates'i geride bırakarak dünyanın en zenginleri listesinde zirveye yerleşen Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti 3 günde 6 milyar dolar eridi. Hisselerdeki düşüş sonrası yaşanan 6 milyar dolarlık kayıpla Bezos, Inditex'in sahibi Amancio Ortega'ya da geçildi ve 3. sıraya geriledi.