Dünyanın en değerli 100 markası açıklandı

KAMİL ERYAZAR 2018 yılı güncel değerleriyle açıklanan dünyanın en değerli 100 markasının içinde yine hiçbir Türk markası yer alamadı Dünyanın önde gelen reklam, medya planlama & satınalma ve diğer pazarlama hizmetleri şirketlerinin i&c...

Dünyanın en değerli 100 markası açıklandı (7 Haziran 2018)

KAMİL ERYAZAR

2018 yılı güncel değerleriyle açıklanan dünyanın en değerli 100 markasının içinde yine hiçbir Türk markası yer alamadı

Dünyanın önde gelen reklam, medya planlama & satınalma ve diğer pazarlama hizmetleri şirketlerinin içinde bulunduğu WPP Group bünyesindeki Kantar Millward Brown, her yıl olduğu gibi “2018 BrandZ” Dünyanın En Değerli 100 Markası Raporu’nu yayınladı.

Merkezi Chicago'da bulunan ve 46 ülkede 80 ofisi ve 3000'in üzerinde çalışanı ile reklam etkinliği ve marka takibi araştırmalarında uzman olan çokuluslu İngiliz Pazar araştırma şirketinin raporuna göre, Google ‘dünyanın en değerli markası’ tahtını koruyarak, teknoloji devi Apple’ı bir kez daha geride bıraktı.

Bu yıl 13’üncüsü yayınlanan listede ilk 10’da yer alan En Değerli Küresel Markalar arasında Google, Apple ve Amazon gibi teknoloji şirketleri bulunuyor.

Dünyanın en değerli 100 markasının toplam değeri %21 artarak 4.4 trilyon $ bulurken, bu markaların kaydettiği yüzde 21’lik rekor büyüme de 750 trilyon dolara denk geliyor. İlk sırada açık ara farkla ABD’li firmalar yer aldılar. İlk 100 markanın 55’li ABD’li, ikinci ve üçüncü sırada ise Çin 14, Almanya ise 8 markası ile yer aldı.

Raporda teknoloji firmalarının yanı sıra değerli markalara sahip olan Çin de büyümesiyle dikkat çekiyor. İlk 10’da yer alan Tencent ve Alibaba ile dünya sahnesinde varlığını sürdürmeye devam eden ülke, en hızlı yükselen 20 marka listesinin ilk 3’ünde yer alan markalarıyla da dikkat çekiyor.

Rapor kapsamında ilk kez bu yıl, her kategori büyüme gösterirken, perakende kategorisinin, e-ticarete olan kayma nedeniyle yüzde 35 oranında artış göstermesi de dikkate değer.

Bu yılda hiçbir Türk markası listeye girmeyi başaramadı.

İLK 10 MARKA

1- Google

2- Apple

3- Amazon

4- Microsoft

5- Tencent

6- Facebook

7- Visa

8- McDonald’s

9- Alibaba Group

10- AT&T

İŞTE DÜNYANIN EN DEĞERLİ 100 MARKASI