Elon Musk yineledi: “3. Dünya Savaşı’na, Kuzey Kore değil yapay zeka neden olacak”

KAMİL ERYAZAR SpaceX ve Tesla gibi dev teknoloji şirketlerinin kurucu CEO’su Elon Musk, Yapay Zeka'nın Kuzey Kore'den çok daha büyük bir tehdit olduğunu yineledi ve bu kez bir adım daha ileriye giderek 3. Dünya Savaşı olasılığına da işaret etti. Yapay ...

Elon Musk yineledi: “3. Dünya Savaşı’na, Kuzey Kore değil yapay zeka neden olacak” (6 Eylül 2017)

KAMİL ERYAZAR

SpaceX ve Tesla gibi dev teknoloji şirketlerinin kurucu CEO’su Elon Musk, Yapay Zeka'nın Kuzey Kore'den çok daha büyük bir tehdit olduğunu yineledi ve bu kez bir adım daha ileriye giderek 3. Dünya Savaşı olasılığına da işaret etti.

Yapay Zeka konusundaki uluslararası yarışa dikkat çeken Musk, bunun Üçüncü Dünya Savaşı'nın en olası tetikleyicisi olabileceğini yazdı.

Musk, paylaştığı Tweette, "Çin, Rusya, bilgisayar biliminde gelişmiş tüm ülkeler. Yapay Zeka alanındaki üstünlük yarışı bence Üçüncü Dünya Savaşı'na yol açacak" dedi.

Elon Musk bu mesajı, Twitter'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in açıklamalarıyla ilgili bir haberi paylaşarak yazdı.

Haberde, Putin'in "Yapay Zeka sadece Rusya değil bütün insanlığın geleceği… Dev imkanlar getirdiği gibi öngörmesi zor tehditler de yaratıyor. Bu alanda liderliği alan, dünyayı da yönetecektir" açıklamalarına yer veriliyordu.

Musk, Kuzey Kore'nin nükleer füze atmasının 'intihar' olacağını ancak Yapay Zeka konusundaki yarışın kendisini Kuzey Kore'den daha fazla endişelendirdiğini ifade etti.

Milyarder işadamı uzun zamandır Yapay Zeka teknolojisinin silahlarda kullanılmasına karşı çıkıyor ve geçen ay Birleşmiş Milletler'e bu tür silahlara uluslararası yasak konması talebiyle yazılan açık mektubu imzalayan 116 kişiden biri.

Bu açık mektupta "insandan bağımsız olarak devreye giren ölümcül silahlar bir kez geliştirildiğinde, savaşları çok daha büyük bir ölçeğe ve insanların kavrayabileceğinden çok daha büyük bir hıza eriştirecek" deniliyordu.

116 imzalı uyarıda şu ifadeler de vardı:

"Bunlar despot yönetimlerin ve teröristlerin masum insanlara karşı kullanabileceği, ayrıca istenmeyen şeyler yapması için hacklenebilecek silahlar.

"Harekete geçmek için çok az zamanımız var. Pandora'nın kutusu bir kez açıldı mı kapatması çok zor olacak."

MUSK, ISRARLA UYARMAKTAN VAZGEÇMİYOR!

Elon Musk, geçen ay da yine Twitter’dan Yapay Zeka’nın Kuzey Kore'den daha büyük bir tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulunmuştu.

Son yüzyılın dahileri arasında sayılan Musk, 12 Ağustos’ta paylaştığı tweette "Yapay Zeka güvenliğinden korkuyorsanız, korkmaya devam etmelisiniz. Çünkü Kuzey Kore'den daha riskli" ifadelerini kullanmıştı.

Musk, paylaşımına ‘En sonunda, makineler kazanacak' yazılı da bir poster eklemişti.

Musk, "Kimse kontrol edilmeyi sevmez. Ancak topluma tehlike oluşturabilecek otomobiller, uçaklar, ilaçlar ve gıdalar regüle edilmiş durumda. Yapay Zeka da öyle olmalı" demişti.

‘ROBOTLAR ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI BAŞLATABİLİR, ANCAK TEK BAŞLARINA DEĞİL’

Sheffield Üniversitesi'nden yapay zekâ ve robot teknolojisi profesörü Noel Sharkey, SpaceX ve elektrikli otomobil üretici Tesla'nın kurucu CEO'su Elon Musk’un Twitter hesabından “Yapay zekâ alanındaki liderlik yarışı büyük olasılıkla Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açar” ifadelerini değerlendirdi.

Sputnik’e konuşan Sharkey, “Şu anda ABD, İngiltere, İsrail gibi ülkelerde yapay zeka bazında yeni ve bağımsız silahlar geliştiriliyor. Amaç, bu sistemlerin insan müdahalesi olmadan hedeflerini belirleyip insanları öldürebilmesi” diye konuştu.

'Her şey, insanın teknolojiyi nasıl kullanacağına bağlı'

Elon Musk’ın Üçüncü Dünya Savaşı ile ilgili açıklamasını değerlendiren Sharkey, şöyle konuştu: “Ben de robotların Üçüncü Dünya Savaşı başlatabileceklerini düşünüyorum, fakat tek başlarına değil. Her şey, insanın bu teknolojileri nasıl kullanacağına bağlı. Sn. Musk, makinelerde bize saldırma isteği oluştuğunu düşünüyor. Dünyadaki en akıllı algoritmalara bir göz atalım. Örneğin büyük usta Garry Kasparov bir bilgisayara yenildi. Bilgisayarın süper zeki olduğu söylenebilir, fakat aslında öyle değil. Sonuçta yendiği için sevincinden zıplayıp, etrafındakilerle tokalaşmadı. Oyunun ortasında fişini çekselerdi kendisi için fark eden bir şey olmazdı. Sonuçta bu sadece bilgisayara sinyaller gönderen bir program. Böyle bir arkadaşım olsaydı ona kesinlikle zeki demezdim, daha çok onu aptal bir hizmetkâr olarak görürdüm. Makinelerin istekleri yok, aynı telefonunuzun olduğu gibi programlanmış bir mekanizma."

'Belki işimizden oluruz ama tüm gezegenin karnını doyurmuş oluruz'

Sharkey, Birleşmiş Milletler'de (BM) birçok kişinin insansız silahların kullanılmasını yasaklayacak bir yasa tasarısını geçirmeye çalıştıklarına, çünkü bu silahların yeni bir savaşa yol açabileceklerine dikkat çekti. İngiliz uzman, “Robotlar sürekli hata yapar, bir robotun yapacağı hataya başka bir robot yanıt verir ve savaş başlar. Ancak doğru kullanıldıklarında robotların çok yararlı olabileceğini düşünüyorum. Çevreyle ilgili birçok sorunumuz var. Buz örtüsünün içinden geçip buzulların erimesini takip edebilen, mercan resiflerini yenileyebilen robotlar var. Yani ekolojiyi yenilemek için para yatırmak gerekir. Gıdanın etkili bir şekilde kullanılması için birçok güzel teknoloji mevcut. Çiftçi robotlar tarım sektörünü fethediyor. Belki de işimizden oluruz, ama buna karşılık tüm gezegenin karnını doyurmuş oluruz. Sonuçta hangi yöne gideceğine insan kendi karar verir” ifadelerini kullandı.

YAPAY ZEKA TARTIŞMALARI: İNSANLIĞIN SONU MU OLACAK?

PUTİN, JACK MA ve HAWKING DE AYNI GÖRÜŞTE

İnsanlar, kendi kazdığı kuyuya mı düşecek?

Yapay Zeka, pek çok araştırmanın temel konusu. Kimilerine göre bu, insanlığın kurtuluş yolu, belki de ölümsüzlük iksiri… Kimilerine göreyse insan ırkının sonuna giden yolun başlangıcı…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü Rusya'da öğrencilerle düzenlenen bir toplantıda Yapay Zeka’nın geliştirilmesine kim ulaşırsa, dünyaya egemen olacağını söylemiş ve ‘Geleceğin savaşları Yapay Zeka tarafından yönetilen drone’lar ile olacak’ diye de öngörüsünü belirtmişti.

Çin merkezli dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden Alibaba’nın kurucusu Jack Ma da, Yapay Zeka’nın Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

CNBC muhabiri David Faber ile yaptığı röportajda Ma, makine öğrenimi ve yapay zeka gibi yeni teknolojilerin Üçüncü Dünya Savaşı'na yol açabileceğini söyledi.

Ma, "İlk teknoloji devrimi Birinci Dünya Savaşı'na neden oldu. İkinci teknoloji devrimi İkinci Dünya Savaşı'na neden oldu, bu üçüncü teknoloji devrimi de Üçüncü Dünya Savaşı'na neden olabilir" dedi.

Sanayi Devrimi'nin farklı ulus ve sınıfların arasında çatışmalara yol açan ekonomik durumlar yaratarak İlk Dünya Savaşı’na yol açtığını söyleyen Ma, benzer teknolojilerin yol açtığı ayaklanmaların İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığını açıklayarak, “Eğer önlem alınmazsa korkarım günümüzün yapay zeka gibi yeni teknolojileri de Üçüncü Dünya Savaşı'na yol açabilir” diye endişesini dile getirdi.

Gişe rekorları kıran The Matrix serisinin gerçek olacağını söyleyen ünlü İngiliz Fizikçi Stephen Hawking'e göre de, insanlığın sonunu Yapay Zeka getirecek.

İki yıl önce İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Zeitgeist Kongresi'nde konuşan Hawking, önümüzdeki 100 yıl içinde The Matrix serisinin gerçek olacağını ve yapay zekalar sayesinde bilgisayarların insanları alt edeceğini söyledi.

Gelişen yapay zeka ile birlikte robotların insanlarla aynı hedeflere sahip olacağını belirten Hawking, bilim dünyasının bu olasılığı göz ardı ettiğini öne sürdü.

Hawking, "Yapay zeka insanlığın en büyük keşfi olabilir. Bu keşfin neden olacağı risklere karşı önlem alınmaz ise son keşif olabilir" dedi.

Son olarak da geçen yıl yine Zeitgeist Kongresi'nde konuşan Hawking, "Bilgisayarlar, yapay zeka sayesinde önümüzdeki 100 yıl içinde insanları alt edecek" ifadelerini kullandı.