Dijital Medyanın Zorlukları ve Dezavantajları

Kamil Eryazar ‘İnternet Gazeteciliği ve Dijital Medya’ yazı dizimizin 11. Bölümü’nde, bu kez de dijital medyanın zorlukları ve dezavantajlarına değiniyoruz. Gazeteye dokunuyorsunuz, elinizde tutabiliyorsunuz ve para verip satın alarak ona sahip oluyorsunuz. Oysa diğeri ‘sanal’!...

Dijital Medyanın Zorlukları ve Dezavantajları (19 Mart 2013)

Kamil Eryazar

‘İnternet Gazeteciliği ve Dijital Medya’ yazı dizimizin 11. Bölümü’nde, bu kez de dijital medyanın zorlukları ve dezavantajlarına değiniyoruz.

Gazeteye dokunuyorsunuz, elinizde tutabiliyorsunuz ve para verip satın alarak ona sahip oluyorsunuz. Oysa diğeri ‘sanal’! ‘Bağlantınızın’ olması gerekiyor. Bağlantı hızınız ve kaliteniz önemli.

Sürekli yenileme ve güncelleme gerektiriyor. Kullanıcı da buna alışmış, üstelik de koşullanmış durumda. Dolayısıyla obur tüketici karşısında hiç durmadan içerik üretmeniz gerekiyor.

Üreteceğiniz içerik aynı zamanda ‘haber’ olduğuna göre, işiniz daha da zorlaşıyor. Bu da ne demek? Daha çok ve nitelikli-profesyonel insan kaynağı bulmanız ve en verimli biçimde kullanmanız gerekiyor, demek!

Dijital medya, geleneksel basılı medyadaki gibi olası amatörlükleri götürmüyor. Sadece muhabir değil, dijital teknoloji okur-yazarı ve aynı zamanda ‘art director’, yani bir haber virtuozu olmanız gerekiyor!

Diğer bir yandan, son yıllarda Türkiye gündeminden düşmeyen “erişimi engelleme” yani sansür riski de var. Her hangi bir başvuru sonucu, konu ile ilgili hiçbir bilimsel/teknolojik yetkinliğe sahip olmayan bir mahkeme ya da yargıya bile gerek olmadan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve buna bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından, ‘katalog suçlar’ kılıfına sokularak, keyfi bir uygulama ile bir gece ansızın erişiminiz engellenebilir.

Bütün bu olgular dijital medya açısından psikolojik bir dezavantaj oluşturmaktadır. Buna internetin yumuşak karnı ‘güven’ unsuru da eklenince, geleneksel basının bir süre daha ömrü olacağını söyleyebiliriz.

Devam Edecek…

Gelecek Bölüm: Tablet Gazetecilik

‘İnternet Gazeteciliği ve Dijital Medya’ yazı dizimizin daha önceki bölümlerine bu linklerden ulaşabilirsiniz:

http://www.farklibirbakis.com/dijital-medya-geleneksele-gore-daha-bagimsiz/

http://www.farklibirbakis.com/internet-gazeteciligi-ve-dijital-medya/

http://www.farklibirbakis.com/dijital-gazetecilikteki-en-onemli-ustunluk-olan-hiz-bazen-felaket-getiriyor/

http://www.farklibirbakis.com/siyasette-sosyal-medya-kullaniminin-onemi/

http://www.farklibirbakis.com/internet-gazetecilerinin-henuz-adi-yok/

http://www.farklibirbakis.com/turkiyede-dijital-gazetecilik-ve-internet-haberciligi/

http://www.farklibirbakis.com/gazetecilerin-birinci-haber-kaynagi-sosyal-medya/

http://www.farklibirbakis.com/ruzgarda-ucmaz-teknede-okunur/

http://www.farklibirbakis.com/dijital-dunya-kagittan-medyayi-yutacak-mi/

http://www.farklibirbakis.com/tablet-gazetecilik/

http://www.farklibirbakis.com/gazetecilikte-dijital-devrim-ve-internet-haberciliginin-kisa-tarihi/