Teknoloji

2,1 milyar dolara Fitbit’i satın alan Google, giyilebilir teknoloji ürünlerine hızlı giriş yapmaya hazırlanıyor

Giyilebilir teknoloji ürünleri pazarında ilginç bir gelişme yaşandı. Amerikan teknoloji devi Google, giyilebilir egzersiz ekipmanları ve akıllı saat üreticisi Fitbit'i 2,1 milyar dolar bedelle satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı....

2,1 milyar dolara Fitbit’i satın alan Google, giyilebilir teknoloji ürünlerine hızlı giriş yapmaya hazırlanıyor (4 Kasım 2019)

Giyilebilir teknoloji ürünleri pazarında ilginç bir gelişme yaşandı. Amerikan teknoloji devi Google, giyilebilir egzersiz ekipmanları ve akıllı saat üreticisi Fitbit’i 2,1 milyar dolar bedelle satın almak için anlaşmaya vardığını açıkladı.

Bağımsız olarak faaliyetini sürdürecek şirketin adında bir değişikliğe gidilmemesi de kararlaştırıldı. Böylece, yılın başında 40 milyon dolara Fossil’i de bünyesine katan Google, Xiaomi ve Apple Watch’a karşı akıllı saat piyasasında elini daha da güçlendirmiş oldu.

XIAOMI’YE RAKİP OLACAK

Google, zaten daha önce “Wear OS” adını verdiği işletim sistemi ve uygulamalarla, giyilebilir teknoloji ürünleri alanına adım atmıştı. Bu sistem, her ne kadar birçok saat tarafından kullanılsa da, teknoloji devi akıllı saat piyasasına fiziksel bir ürünle henüz girmemişti. Fitbit‘in alımı ile bu durumu değiştirmeyi hedefleyen şirket ayrıca bu alanın lideri Çinli teknoloji devi Xiaomi‘nin ciddi bir rakibi haline geldi.

Çünkü kalp atış hızı, gün içinde atılan adım, uyku kalitesi gibi kişisel sağlık ve etkinlik bilgilerini dijital olarak izlemeyi sağlayan giyilebilir cihazlar üreten Fitbit, bugüne kadar 100 milyondan fazla cihaz satışına imza attı. Fitbit’in halen dünya genelinde 28 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Pazarda lider pozisyondaki Xiaomi giyilebilir cihazlar piyasasının yüzde 17’sini elinde bulunduruyor. Çinli şirketi, Amerikalı Apple takip ederken, Fitbit yüzde 10’luk payıyla sektörün en önemli üçüncü şirketi durumunda.