Beyaz Saray ve Pentagon’da cep telefonu ile akıllı saatler gibi tüm giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı yasaklanıyor

ABD Savunma Bakanı Mattis, askeri ve sivil personelin kişisel cep telefonlarını dünyanın en büyük ofis binası olan Pentagon’a getirmelerinin yasaklanması için talimat verdi. Geçen aybaşında Beyaz Saray’ın ‘West Wing’ bölümü...

Beyaz Saray ve Pentagon’da cep telefonu ile akıllı saatler gibi tüm giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı yasaklanıyor (1 Şubat 2018)

ABD Savunma Bakanı Mattis, askeri ve sivil personelin kişisel cep telefonlarını dünyanın en büyük ofis binası olan Pentagon’a getirmelerinin yasaklanması için talimat verdi. Geçen aybaşında Beyaz Saray’ın ‘West Wing’ bölümünde çalışanlara da aynı yasak getirilmişti.

GPS izli spor uygulaması Strava'nın dünya ısı haritasında ABD'nin gizli askeri üslerini gösterdiğinin ortaya çıkması üzerine, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in, Savunma Bakanlığı binası Pentagon'a da cep telefonu ve fiziksel alıştırma takip uygulamalarını içeren cihazların alınmasına yasak getirmeyi düşündüğü bildirildi.

Strava'nın askeri üsleri gösterdiğinin ortaya çıkmasıyla, CNN International’e isim vermeden konuşan üç üst düzey savunma yetkilisine göre, Bakan Mattis, İstihbarattan Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşarı Kari Bingen'e, cep telefonları, akıllı saatler ve fiziksel alıştırma takibi yapabilen elektronik cihazların Pentagon'a alınmaması konusunda bir çalışma yapması talimatı verdi.

Geçen aybaşında bazı Beyaz Saray çalışanlarına da yasaklanmıştı

Bir savunma yetkilisi CNN'e verdiği demeçte, Pentagon'un incelemesine neden olan cep telefonu zayıflıkları riski konusundaki istihbaratın, Oval Ofis ve Başkan'ın kabulleri ile toplantılarını yaptığı Roosevelt Salonu’nun da bulunduğu West Wing'deki (Batı Kanadı) Beyaz Saray çalışanları için de benzer bir kişisel telefon yasağına uygulamasına neden olduğunu söyledi.

“Tehditleri ciddiye alıyoruz”

Pentagon sözcüsü Maj. Audricia Harris ise, gözden geçirme hakkında CNN'ye verdiği demeçte, "Güvenlik tehditlerini ciddi olarak ele alıyoruz ve Savunma Bakanlığımız personelinin güvenliğini artırmak için her türlü potansiyel ilave tedbirleri araştırıyoruz" dedi.

Pentagon sözcüsü Albay Rob Manning Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Mattis'in son zamanlarda giyilebilir cihazlar konusunda bilgilendirildiğini ve Savunma Bakanlığı'nın akıllı telefonların ve giyilebilir cihazların askeri personel tarafından kullanılmasına ilişkin politikalarını gözden geçirdiğini söyledi.

Pentagon binasının büyük bölümünde zaten daha önce de cep telefonu sinyalleri kesiliyordu. Sınıflandırılmış ve hassas bilgilerin bulunduğu odaların yanı sıra bilgi işlem bölümlerine girmeden önce de cep telefonlarını dışarıdaki bir kutuya ya da dolaba bırakmak gerekiyordu.

Yetkililer, Mattis'in 23 bin sivil ve askerin çalıştığı Pentagon binasına bu cihazların alınmamasının değerlendirdiğini belirtirken, Strava'ya ilişkin hafta sonu çıkan haberlerin bu süreci hızlandırdığı bilgisini paylaştı.

Strava uygulamasının ABD'nin dünya üzerindeki üslerini gösterdiğinin ortaya çıkmasıyla Pentagon, üslerde dikkat edilmesi gereken kurallar konusunda inceleme yaptığını açıklamıştı.

Pratikte uygulaması çok zor ve çalışanlar karara tepkili

Bu arada Pentagon'da çalışan çok sayıda kişinin işe toplu taşımayla geldiği göz önüne alındığında, soyunma odaları kurmanın lojistik zorlukları ya da 23 bin personelin kişisel cep telefonlarını binaya girdiklerinde nereye nasıl bırakacaklarının zorluğu da gündeme geldi.

Bazı teknik yetkililer ise, olası bir çözüm için mevcut güvenlik kurallarının daha sıkı bir şekilde uygulanması ve hassas sınıflandırılmış alanların girişlerinde, cep telefonlarının taşınmasını engellemek için ek tarama teknolojilerinin yerleştirilebileceğini söylediler.

CNN'e konuşan Pentagon çalışanları, çoğu kez 12 saatlik bir çalışma süresince aileleriyle ve eşleriyle hiç iletişim kuramayacak olmalarının bu çağda kabul edilebilir bir şey olmadığını söylediler.

NE OLMUŞTU?

Mobil egzersiz uygulamasının ısıya duyarlı uydu görüntüleri ortalığı karıştırdı.

Strava adlı bir fitness uygulamasının ısı haritası, ABD dahil bazı ülkelerin çatışma bölgelerindeki askeri üslerinin konumunu açığa çıkardı.

Kullanıcılarına uydu verileri yardımıyla kat ettikleri mesafeyi bildiren Strava adlı cep telefonu uygulaması, kasım ayında kullanıcılarının hareket bilgilerinin yer aldığı ısı haritasını yayınladı.

Harita üzerinde yapılan incelemeler, Afganistan ve Suriye gibi çatışma bölgelerindeki sıradışı hareketliliği gözler önüne serdi.

Kullanıcılar, ABD'li askerlerin bulundukları üsleri ve askerlerin çatışma bölgelerde devriye gezdikleri güzergahları açığa çıkardı.

Haritanın askeri üsleri gösterdiğini ilk fark eden Avustralyalı üniversite öğrencisi ve IUCA analisti Nathan Ruser, Strava'nın halka açık etkinlik haritası sisteminin, Afganistan ve Suriye'deki ABD üsleri, Falkland Adaları'ndaki İngiltere'ye ait Mount Pleasant hava üssü, Somali'deki şüpheli bir CIA üssü dahil olmak üzere hassas bölgelerdeki askeri alanların detaylı haritasını gösterdiğini belirtti.