‘Dünyanın en soğuk kenti’ Yakutsk’ta, öğrenciler -48 derecede okula gidiyorlar

Dondurucu soğuğa rağmen Yakutsk’ta hayat durmuyor. Okullar ve resmi kurumlar sıcaklık eksi 52 derecenin altına inmediği sürece tatil edilmiyor. Türkiye’nin batı bölgelerindeki kentlerde 5 santim kar yağdığında okullar tatil ediliyor ya; Rusya’nın uzak do...

‘Dünyanın en soğuk kenti’ Yakutsk’ta, öğrenciler -48 derecede okula gidiyorlar (20 Kasım 2017)

Dondurucu soğuğa rağmen Yakutsk’ta hayat durmuyor. Okullar ve resmi kurumlar sıcaklık eksi 52 derecenin altına inmediği sürece tatil edilmiyor.

Türkiye’nin batı bölgelerindeki kentlerde 5 santim kar yağdığında okullar tatil ediliyor ya; Rusya’nın uzak doğusundaki Sibirya bölgesinde yer alan Yakutsk’ta bugün hava sıcaklığı -37 derece.

1632'de Lena Nehri kıyısında kurulan Yakutsk şehri, Rusya Federasyonu'na bağlı özerk Yakutistan Cumhuriyeti'nin de başkenti.

‘Dünyanın en soğuk kenti’ olarak adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırmayı başaran, 250 bin kişinin yaşadığı şehirde, önümüzdeki günlerde hava sıcaklığı -50 dereceye kadar düşecek.

Kentte sıcaklık kışın eksi 64 dereceye kadar düşebiliyor. Yazları ise görülen en yüksek sıcaklık 25 derece.

Dondurucu soğuğa rağmen Yakutsk’ta hayat durmuyor. Okullar ve resmi kurumlar sıcaklık eksi 52 derecenin altına inmediği sürece tatil edilmiyor.

Yakutsk sakinleri, bölgede yaşayan her kişinin kendisi için sahiplenebileceği sayıda göl ve nehir bulunduğunu iddia ediyor.

Bölge, Rus tarihinde ise Lenin ve Stalin gibi liderlerin de belli dönem yaşamak zorunda kaldığı bir politik sürgün şehri olarak biliniyor.

Bölge, mineral açısından ise oldukça zengin. Yakutsk, dünyada elmas üretiminin beşte birinin gerçekleştirildiği ve Rusya’da bulunan altın madenlerinin de yüzde 40’ının bulunduğu bir şehir. Ayrıca gaz ve petrol rezervleri de bulunmakta.

 

Kaynak: The Siberian Times