Medya

YouTube’dan en çok para kazanan Youtuber 8 yaşında bir çocuk: Yıllık kazancı 22 milyon dolar

Forbes dergisinin araştırmasına göre, YouTube’dan en çok para kazanan kişilerin başında 8 yaşında bir çocuk var. Yıllık geliri 22 milyon dolara ulaşan küçük milyoner, “Ryan ToysReview” isimli kanalında oyuncaklarıyla deneyimlerini paylaşıyor....

YouTube’dan en çok para kazanan Youtuber 8 yaşında bir çocuk: Yıllık kazancı 22 milyon dolar (8 Aralık 2018)

Forbes dergisinin araştırmasına göre, YouTube’dan en çok para kazanan kişilerin başında 8 yaşında bir çocuk var. Yıllık geliri 22 milyon dolara ulaşan küçük milyoner, “Ryan ToysReview” isimli kanalında oyuncaklarıyla deneyimlerini paylaşıyor.

İnternet ve dijital teknolojilerin gelişmesiyle yaygınlaşan sosyal ağlardan yıldızı en hızlı yükselen ve fenomenlerine doğrudan en çok para kazandıranı YouTube oldu. Daha doğrusu YouTube sayesinde fenomen oldular. Hem de öyle nitelikli içerik ve profesyonel yapımlarla falan da değil. Yemekten geziye, makyajdan modaya, hataya oyuncağa kadar çeşitli konularda trendleri yakalayan, ağzı laf yapan, birazcık kafası çalışan ve mizahi yaratıcılığı olan kişiler kameranın karşısına geçip çektikleri videoları yayınlayarak zengin oldular. ‘Oyuncak’ rastgele seçilmiş bir konu değil; oyuncaklarıyla oynadıkları videoları ile zengin olan çocuklar da var. İşte bunlardan biri de 8 yaşındaki Ryan, bu yıl YouTube’dan en çok para kazanan kişi oldu.

Oyuncak Prensi

Hemen her gün yeni bir video paylaşan Ryan’ın hesabı üzerinden elde edilen gelir, son bir yıl içinde ikiye katlandı.

Amerikan CNN ve NBC televizyonlarına röportaj veren 8 yaşındaki Ryan, neden bu denli çok izlendiği sorusuna “Çünklü eğlenceliyim ve komiğim” yanıtı verdi.

2015 yılında Ryan’ın ailesi tarafından açılan kanalın bugün 17 milyondan fazla abonesi bulunuyor. Paylaşılan videoların toplam izlenme sayısı 26 milyara yaklaştı.

Forbes’daki habere göre, kanalın elde ettiği toplam gelirin 21 milyon doları, videoların öncesinde çıkan reklamlardan elde edildi. Kalan 1 milyon dolarlık bölüm ise sponsorlu içeriklerden kazanıldı.

Kanalda yer bulan bir oyuncağın satış rekorları kıracak kadar talep görebildiği kaydediliyor.

Kanalın marka değeri öylesine büyümüş durumda ki, Amerikan perakende devi Walmart, Ryan’s World isimli bir giysi ve özel oyuncak serisi çıkarmaya başladı.

8 yaşında yılda 22 milyon dolar kazanan Ryan’ın, bu kazancının yüzde 15’i, 18 yaşını doldurduğunda bırakılmak üzere bir banka hesabına yatırılıyor.

Ryan’ın kız kardeşleri de eğlencenin dışında değil. “Ryan’ın Ailesi Değerlendiriyor” (Ryan’s Family Review) ismiyle kardeş bir kanal da aile tarafından yönetiliyor.

20 yaşında YouTube’dan kazandığı parayla 7 milyon dolara malikane satın aldı

7 milyon dolara malikane satın aldı

Kanalında Minecraft isimli oyunu oynayan ve 2017 yılında bu listede birinci olan Daniel Middleton isimli çocuk ise 16.5 milyon dolar gelirle, bu yıl dördüncülüğe geriledi.

Listenin iki numarası olan Jake Paul ve 10’ncu sırasında yer alan Logan Paul isimli Youtuber kardeşler, listeye ayrı ayrı olarak isimlerini sokmayı başardı. İkilinin toplam elde ettiği gelir ise 36 milyon dolar.

YouTube’da 12 milyon abonesi olan ve her videosu en 2,5 milyon kişi tarafından izlenen 20 yaşındaki Jake Paul, geçen yıl 7 milyon dolar nakit parayla süper lüks büyük bir villa satın almıştı.

İşte bunlardan biri de Jake Paul. 2013 yılında daha henüz 15 yaşındayken Vine’dan yayınladığı videolarla adından söz ettiren Paul, geçen 5 yıl içinde de YouTube milyoneri oldu.

Jaje’ın kardeşi Logan Paul, Ocak ayında bir skandalla gündeme gelmiş, videolarından birinde bir intihar kurbanını gösterdiği için özür dilemişti.