Yunusa Benzeyen Tekne Yapıldı

Suyun üzerinde ve altında yüzebiliyor, takla da atıyor! İnsanın taşıt araçlarını geliştirirken doğadan ve hayvanlardan esinlendiği biliniyor. Kuşlar hava taşıtlarının, balıklar ise deniz taşıtlarının geliştirilmesinde esin kaynağı olmuşlardır. Motorların güçleri de ...

Yunusa Benzeyen Tekne Yapıldı (23 Aralık 2013)

Suyun üzerinde ve altında yüzebiliyor, takla da atıyor!

İnsanın taşıt araçlarını geliştirirken doğadan ve hayvanlardan esinlendiği biliniyor. Kuşlar hava taşıtlarının, balıklar ise deniz taşıtlarının geliştirilmesinde esin kaynağı olmuşlardır. Motorların güçleri de ‘beygir gücü’ olarak tanımlanmıştır. İşte bu kez de Amerikalı mühendisler tarafından tümüyle yunuslardan esinlenerek ilginç bir tekne geliştirildi.

Kaliforniya’da Shasta Lace Innespace Productions tarafından tasarlanan “Seabreacher Watercraft” adındaki bu ilginç teknenin sadece görünümü yunuslara benzemiyor. Aynı zamanda yunuslar gibi yüzüyor, suya dalıp çıkıyor ve onlar gibi 12 metre yüksekliğe kadar taklalar atabiliyor.

5 metre uzunluğundaki bu ilginç teknede 2 koltuk var. Suyun üzerinde 40 mil, suyun altında ise 20 mil sürat yapabilen bu teknenin satış fiyatı ise 48 bin dolar.