Google’ın Gizemli Projesi Su Yüzüne Çıktı!

Teknoloji devi Google’ın yapımı büyük bir gizlilikle sürdürülen ‘yüzen veri merkezi’, şu an petrol platformlarına benziyor. Google’ın hakkında bilgi vermediği ve gizlilik içinde yürütülen inşaat uzaktan dev bir tersane ya da petrol platformuna benziyor. Google, ABD ’...

Google’ın Gizemli Projesi Su Yüzüne Çıktı! (23 Aralık 2013)

Teknoloji devi Google’ın yapımı büyük bir gizlilikle sürdürülen ‘yüzen veri merkezi’, şu an petrol platformlarına benziyor.

Google’ın hakkında bilgi vermediği ve gizlilik içinde yürütülen inşaat uzaktan dev bir tersane ya da petrol platformuna benziyor.

Google, ABD ’nin Batı Yakası’nda yıllardır üzerinde çalıştığı bir Ar-Ge projesini hayata geçirmek üzere çalışıyor.

Reuters’ın CBS ve San Francisco TV kanalı KPIX5’e dayandırdığı haberine göre, San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki Maine Limanı’nda mavna benzeri dev bir platform üzerinde inşa edilen yapının bir veri merkezi olduğu düşünülüyor. Teknoloji sitesi CNET de benzeri bilgileri aktarıyor.

Su üzerinde yüzecek olan veri merkezi, soğutma için deniz suyu kullanacak ve Google’a oldukça masraflı olan bu işlemden tasarruf etmesini sağlayacak. Dört katlı bir bina yüksekliğindeki yapının, Treasure Island’a çok yakın bir hangarın yakınındaki yüzen bir platformun üzerinde yer aldığını belirtiliyor.

Google’ın yürüttüğü gizli çalışma, 2009 yılında patentini aldığı ‘su bazlı veri merkezi’ teknolojisini akıllara getiriyor. Bu sistem, su üzerinde birçok parçadan oluşan işlemci üniteleri ve bu ünitelere bağlı elektrik jeneratöründen oluşuyor. Deniz suyuyla çalışan soğutma sistemi, su üzerindeki veri merkezini oluşturan birimlerin aşırı ısınmasını önlüyor. Patent, iki ya da üç boyutlu şebekeler halinde bir sistem kurulabileceğini ve sistemi oluşturan birim veya modüllerin vinçle taşınabileceğini belirtiyor.

Yapı, konteynırla gelen modüler parçaların birleştirilmesiyle oluşuyor.

Projenin ortaya çıkıp görüntülenmesi üzerine, Google sözcüsü kısa bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamaya göre, San Francisco ve Portland’da yapılan bu inşaat çalışmasının sırrı oldukça basit. Projenin halen ilk aşamalarda olduğunu belirten sözcü, pek çok şeyin temelden değişebileceğini söylerken, denizlerin ortasındaki bu yapıların “yeni teknolojileri öğrenmek isteyenler için interaktif bir alan”a dönüşeceğini, belirtti.

Bir diğer söylenti ise, bu gizemli yapının ileri teknoloji ürünü bir Show-room, lüks barlar ve parti mekanları olacağı yönünde. Show-room’da Google Glass gibi yeni giyilebilir ileri teknoloji ürünlerinin sergileneceği iddia ediliyor. Bunun için Apple’ın ünlü satış mağazalarından esinlenildiği ancak bittiği zaman ‘Apple Store’lardan çok daha güzel olacağı iddia ediliyor.

Büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen bu dev projeyi, Google’ın kurucularından Sergey Brin’in bizzat yönettiği söyleniyor.

Tüm bu ayrıntılara karşın, adeta etrafına güvenlik duvarı örülen ve kuş uçurtulmayan dev tesis ile ilgili henüz Google’dan dişe dokunur bir “ayrıntılı açıklama” gelmiş değil.