“Adalar Direniyo!”

Başta Adalılar olmak üzere yaklaşık bin kişilik bir grup teknelerle adalara giderek, ‘Müze ve demokrasi adası’ projesiyle Yassıada ve Sivriada’nın imara açılacak olmasını protesto etti. Taksim Gezi Parkı direnişinin ardından İstanbul’daki Prens Adaları olarak b...

“Adalar Direniyo!” (21 Temmuz 2013)

Başta Adalılar olmak üzere yaklaşık bin kişilik bir grup teknelerle adalara giderek, ‘Müze ve demokrasi adası’ projesiyle Yassıada ve Sivriada’nın imara açılacak olmasını protesto etti.

Taksim Gezi Parkı direnişinin ardından İstanbul’daki Prens Adaları olarak bilinen Adalar bölgesinde de bir direniş başladı. Gezi Parkı olaylarının ardından Adalar’da düzenlenen forumlarda Yassıada ve Sivriada’nın imara açılacak olması fikrine karşı büyük bir eylem yapılması kararı alındı.

Serkan Ocak‘ın radikal.com.tr’de yayımlanan haberine göre dün Kabataş, Kadıköy ve Adalar’dan önce Sivriada’ya ardından da Yassıada’ya iki büyük tekne kaldırıldı. Bazı balıkçı tekneleri, yelkenliler de eyleme destek oldu. Eyleme katılanlar, “Beton lobisi defol”, “Bırak ıssız kalsın”, “Ada’nın tepesini attırma” yazılı pankart ve döviz taşıdı. Sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganı atıldı.

İlk durak Sivriada oldu. Sivirada’da Adalar Forumları adına bir de basın açıklaması okundu. Açıklamada birçok yerde devam eden kentsel kırım politikalarına Sivriada ve Yassıada’nın da katıldığını belirtti. Uzun yıllardır Hazine’nin mülkiyetinde olan, 2011 ve 2012 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ‘müze olarak kullanılmak üzere’ tahsis edilen Sivriada ve Yassıada’nın tüm doğal, arkeolojik ve kültürel sit alanı statüleri düzmece yasalarla ortadan kaldırılarak imara açılmak istendiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bizler de İstanbullular ve Adalılar olarak kamusal alanlarımızı rant alanlarına dönüştüren anlayışa, tüm insani değerlerimizle karşı duruyoruz. Sivriada ve Yassıada’da söz konusu imar için hazırlanmış herhangi bir avam proje olmadığı için keyfi bir yapılaşmaya izin veriliyor; yüzde 70’lere varan inşaat izinleri planlanıyor; belirli bir kat sınırlaması koyulmuyor; kongre merkezi, kültür ve turizm yatırımları, marina ve yat limanları, ticari bina ve tesisler, restoranlar, oteller yapmayı planlayan hükümet bu kararlarıyla diğer adaların da arkeolojik, doğal ve kültürel sit alanı statülerini ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Yassıada ve Sivriada’nın imara açılması hatalı kentleşme ve rant yaratmaya yönelik politikalar nedeniyle büyük ölçüde tahrip olan Marmara Denizi’nde ekosistemin devamlılığı açısından geri dönülmez bir tahribata sebep olacaktır. Bizler Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da ve Türkiye’nin birçok yerinde, Gezi ruhunun rüzgarlarıyla doğrudan demokrasi deneyimini yaşamlarının bir parçası haline getiren; adalet, özgürlük, eşitlik, demokrasi ve dayanışma talepleriyle ada forumlarında yan yana gelen adalılar olarak hükümetin Sivriada ve Yassıda üzerine geliştirdiği planlara ‘hayır’ diyoruz.”

Tekneler daha sonra Yassıada’ya hareket etti. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farkasoğlu’nun da katıldığı eylem, Yassıada’da devam etti. Adalar Forumu burada bir forum düzenledi. Kollektif İstanbul grubu da ezgileriyle tüm gün eyleme katılanlara eşlik etti.

T24