Yunus Mucizesi

Yunuslar balık olmadıkları gibi, balık hafızalı da değilmiş. Bir gördüğünü 20 yıl unutmadıkları ortaya çıktı. Haydi bakalım ‘ateyiz’ler bunu da açıklasın! ABD’de yapılan yeni bir araştırma yunusların en son 20 yıl önce bir arada oldukları diğer yunusların ı...

Yunus Mucizesi (8 Ağustos 2013)

Yunuslar balık olmadıkları gibi, balık hafızalı da değilmiş. Bir gördüğünü 20 yıl unutmadıkları ortaya çıktı. Haydi bakalım ‘ateyiz’ler bunu da açıklasın!

ABD’de yapılan yeni bir araştırma yunusların en son 20 yıl önce bir arada oldukları diğer yunusların ıslıklarını aradan geçen zamana rağmen tanıyabildiğini gösterdi.

Araştırmayı yürüten Chicago Üniversitesi araştırmacısı Jason Bruck, “Aklınız uçabilir, ben bunu yapamazdım. Yunuslar hayvanlar aleminin en uzun süreli sosyal hafızasına sahip üyeleri çünkü imza ıslıkları hiç değişmiyor” dedi.

Bruck’un üzerinde çalıştığı Bailey ve Allie isimli yunuslar 20 yıldan fazla zaman önce Florida Keys’deki Dolphin Connection’da aynı akvaryumda yaşıyorlardı. Daha sonra Allie’nin yolu Chicago Hayvanat Bahçesi’ne, Bailey’ninki ise Bermuda’ya düştü.

Aradan geçen zamana rağmen Bruck, Allie’nin sesini Bailey’e hoparlörden dinlettiğinde, hayvan bu sesi tanıyarak yanıt verdi.

Bruck’un bugün yayımlanan araştırmasına göre maymunlar dört yıl filler ise 10 yıl civarında hafızaya sahip. Ancak görsel bir uyaran olmadan sesleri bu kadar zaman sonra tanıyabiliyor olabilmek insan beyni için bile çok fazla.

Kısa bir süre önce İskoçya’da yapılan bir başka araştırmayla da bu ıslıkların aslında yunusların isimleri olduğu ve her hayvanın kendi ismini bildiği ortaya çıkmıştı.

Hürriyet