Yılın Fotoğraf Albümü: Gazeteci Gözüyle Direniş

Gezi Direnişi’nde yaşanılan anlardan 21 gazetecinin objektifine yansıyan görüntüler bir kitapta toplandı. Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan kitapta usta fotoğrafçı Coşkun Aral’ın seçmiş olduğu fotoğraflar Türkçe-İngilizce seçkiyle 11 Aralık’ta okuyucuyla buluş...

Yılın Fotoğraf Albümü: Gazeteci Gözüyle Direniş (8 Aralık 2013)

Gezi Direnişi’nde yaşanılan anlardan 21 gazetecinin objektifine yansıyan görüntüler bir kitapta toplandı.

Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan kitapta usta fotoğrafçı Coşkun Aral’ın seçmiş olduğu fotoğraflar Türkçe-İngilizce seçkiyle 11 Aralık’ta okuyucuyla buluşuyor.

Aral, kitabı “2013’ü kapatırken bu yılına damgasını vuran ve etkileri hâlâ dalga dalga yayılan Gezi Direnişi günlerinde yaşanan hiçbir şeyi unutturmamak, gözden kaçanları göstermek amacıyla belgesel niteliğindeki bu kitabı yayımlıyoruz. Direniş günlerini ölümsüzleştiren 21 değerli fotoğrafçının vizöründen özel fotoğrafları, Türkiye’de fotoğraf sanatının en saygın isimlerinden biri olan Coşkun Aral’ın seçkisiyle ve Türkçe-İngilizce açıklamalarıyla sunuyoruz.Gençler, bugüne kadar onları anladığını sanan, sözde onların geleceği için ‘dünyalık’ derdine düşen ebeveynlerine, hangi iktidar olursa olsun değişmeyen sömürüye dayalı yönetimlere,‘demokrasi ve özgürlükleri’ almak, çalmak, götürmek ve yıkmak üzere kanunsuzluğu meşrulaştıran anlayışlara karşı ‘Önce bizi dinleyin’ demek istediler.Şimdi aylar sonra bu kitapla, değerli meslektaşlarım bütün senaryoları fotoğrafların diline bırakıyor” diye anlatıyor.

Kitapta yer alan foto muhabirlerinin isimleri:

Adem Altan, Vedat Arık, Selin Arutan, Bünyamin Aygün, Uğur Can, Ünal Çam, Ramazan Çelik, Yunus Dalgıç, Murat Düzyol, İdris Emen, Turan Gültekin, Emrah Gürel, Ozan Güzelce, Yağız Karahan, Bülent kılıç, Ozan Köse, Serkan Ocak, Selahattin Sönmez, Murat Şaka, Yurttaş Tümer, Taner Yener.

Kitap, 11 Aralık Çarşamba günü raflarda olacak.