İstanbul’un Ortasında Yeni Bir Saray

Beşiktaş’ın efsane parkı Abbasağa’nın ortasına kaşla göz arasında bir saray kondurdular Geçtiğimiz ay karlı soğuk havanın İstanbul’u esir aldığı günlerdi. Gezi Direnişi’nden sonra oluşan park forumlarıyla birlikte, sokak kedilerine ev sahi...

İstanbul’un Ortasında Yeni Bir Saray (8 Mart 2015)

Beşiktaş’ın efsane parkı Abbasağa’nın ortasına kaşla göz arasında bir saray kondurdular

Geçtiğimiz ay karlı soğuk havanın İstanbul’u esir aldığı günlerdi. Gezi Direnişi’nden sonra oluşan park forumlarıyla birlikte, sokak kedilerine ev sahipliği yapmaya başlayan Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda yeni bir yapılanma yaşandı.

Play Tuşu sitesi kediler için tasarladığı “kedi sarayı”nı parkın ortasına yerleştiriverdi.

Toplamda birbirinden ayrı özelliklere sahip üç kattan oluşan CatSaray, net olarak 3.2 metrekare. Garaj katı olarak da adlandırılan lüks zemin katına gelmiş olduğunuz aracınızı yani kendinizi park edebilirsiniz, hiçbir şey olmaz, zira üstünüzde 20 tane kedi yaşıyor. Kiler olarak da kullanabileceğiniz bu bölümden direkt olarak evin içine çıkan şahsi bir merdiven bulunmakta. Orta katında yer alan sağlı sollu açılır kapanır hazneleri sayesinde yazın serin, kışın ise sıcak bir ev elde edebiliyor.  Alaçatı’daki taş evlerle aynı işleyişe sahip olmasıyla da Egeli konukların dikkatini çekebilir.

Güney ve kuzey cephesinde yer alan Fransız tarzı balkonlar, kedilerin evlerini dört mevsim zevkle kullanmasını sağlarken, dostlarını açık havada ağırlama keyfini de ön plana çıkartır.

CatSaray tamamen merkezi ısıtmaya sahip değil çünkü ısıtması yok, fakat 20 kedi ile kaplı bir alanda komün hayatına adım attığınızda ortam yeterince sıcak olacaktır. Ada Mutfak olarak adlandırılan food court’u kasaların üstünde ve son katta yer almakta. Yaşlı kedilerin bile rahatlıkla basamakları ikişer üçer tırmanacağı merdivenle üçüncü kata çıkıldığında ise gerçek konfor kendini belli etmeye başlıyor. Özel konumlandırılan pleksiglas sayesinde en ufak güneş ışınını bile içeriye eşit yayarak, en sert kış günlerinde bile ılık bir atmosfer sağlanması amaçlanmış.  Üst kattaki iki balkon da yaz kış kullanılabilir özellikte tasarlanmış.

Darısı Türkiye’deki diğer tüm parkların başına CatSaray artık size emanet. Arada biraz mama bırakın, su kaplarını doldurun, içindeki battaniyeleri kontrol edin.

Konsept: Samet Çiçek, Bilgesu Parmaksız, Açelya Kırmalı, Ateş Uçul