Kiraz Mevsimi Haziran’da Ölmek Zor!

KAMİL ERYAZAR Haziran alternatifi olmayan önemli bir aydır. 12 ayın içerisinde en güzel olanı, en ayrıcalıklısı, en yaşanılası ve bu ne çelişkidir ki en hüzünlüsüdür… Kasvetli kış aylarının ardından yazın başlangıcı. Ne soğ...

Kiraz Mevsimi Haziran’da Ölmek Zor! (2 Haziran 2017)

KAMİL ERYAZAR

Haziran alternatifi olmayan önemli bir aydır. 12 ayın içerisinde en güzel olanı, en ayrıcalıklısı, en yaşanılası ve bu ne çelişkidir ki en hüzünlüsüdür…

Kasvetli kış aylarının ardından yazın başlangıcı. Ne soğuk, ne de çok sıcak. Doğanın tüm görkemini cömertçe sunduğu bir zaman dilimi. Tüm güzel kokulu çiçeklerin aynı anda açtığı bir dönem.

Özellikle akşamları.  Ihlamur, yasemin, hanımeli, iğde, manolya, taflan, gül, leylak ve akasya kokuları. Pırıl pırıl parlayan yıldızları, denizdeki yakamoz ışıltıları, hafiften esen meltemin ferahlatıcılığı, insanın başını döndürür, içmeden sarhoş eder adamı. Duygular doruğa tırmanır. Tam da aşık olma zamanıdır!

Bahçe ve balkon mevsiminin başlangıcıdır. Anasonun keskin kokusu, cacığın içindeki salatalık ile taze nane ve masadaki turfanda karpuzun kokusunu bastırır. Etrafa Müzeyyen Senar’dan nağmeler yayılır.

Haziran umuttur. Herkese, her şeye karşın var olmaktır. Yaşamak, yaşadığını duyumsamaktır. Yine, yeni, yeniden yaşama dört elle sarılmaktır. Hayata tutunmaktır.

Haziran coşkudur, uyanıştır, direniştir. Doğayı, yaşamı, insan haklarını, özgürlük ve demokrasiyi savunmak için milyonların sokaklara dökülüp, meydanları doldurduğu ‘o unutulmaz ay’dır.

Üzerine binlerce şiir, şarkı yazılmıştır. Öykülerin, romanların vazgeçilmez ayıdır.

Türkiye’de öykü denilince akla ilk gelen isim olan, Türk dili ve edebiyatının usta kalemi Sait Faik, az sayıdaki şiirlerinden birinin dizelerinde boşuna dememiştir,“bu kiraz mevsiminin, para kazanmak mevsimi değil; sevişme vakti olduğunu”.

Bunca renkliliğine, onca güzelliğine karşın Haziran aynı zamanda da ayların en hüzünlüsüdür. Çünkü Ahmed Arif’i, Orhan Kemal’i ve Nazım Hikmet’i aramızdan almıştır. İşte bu yüzden yazmıştır Hasan Hüseyin, leylak ve tomurcuk kokan gecelerde, bir kırmızı gül dalının eğildiği o dizeleri: “Uy anam anam haziranda ölmek zor!”

“Birbirimizi anlamamız için, aynı dili konuşmamıza gerek yok, ezildikten sonra, hepimiz aynı şarabız…” diyen cesur yürekli ‘şair ceketli çocuk’, müzisyen, söz yazarı, oyuncu ve aktivist Kazım Koyuncu da 12 yıl önce 25 Haziran’da koy verdu gittu bizi…

Bir de Gezi Haziranı’nda katledilen gencecik insanlarımız var: Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert,  Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan…

Bu nedenledir ki, kiraz mevsimi Haziran’da ölmek zordur!

Ve bir başka sanatçının, Sezen Aksu’nun şarkısındaki dizelerle noktalayalım: "Bir daha gelmez geri genç baharlar / Kim bilir önümüzde kaç kiraz mevsimi var?"