YGS Sonuçları 1 Nisan Şakası Gibi!

YGS Sonuçları her zamanki öngörülen süreden önce bugün açıklandı. Sonuçlar, eğitim sistemini temelden sorgulatacak bir hezimet tablosuydu! 8 bin 586 aday sıfır çekti. Sınava giren adayların yüzde 72’sine denk gelen 1 milyon 303 bin 934 aday fen bilimleri testinde 5 adet soruyu b...

YGS Sonuçları 1 Nisan Şakası Gibi! (1 Nisan 2013)

YGS Sonuçları her zamanki öngörülen süreden önce bugün açıklandı. Sonuçlar, eğitim sistemini temelden sorgulatacak bir hezimet tablosuydu!

8 bin 586 aday sıfır çekti. Sınava giren adayların yüzde 72’sine denk gelen 1 milyon 303 bin 934 aday fen bilimleri testinde 5 adet soruyu bile doğru yanıtlayamadı. Matematikte de adayların 840 bin 63’ü için aynı sonuç çıktı. Başarı ortalaması yüzde 3,5! Türk eğitim sistemi için tehlike çanları çalıyor!

PEKİ BU OKULLARDA NE ÖĞRETİLİYOR?

YGS istatistiklerinin, eğitim sisteminin adeta röntgenini çeken test türlerine göre doğru yanıt sayılarını gösteren kategorisi bu yılda dökülüyor. Bu yıl hiçbir aday tüm soruları doğru yanıtlayamazken, adaylardan Türkçe testinin tamamını doğru yanıtlayanların sayısı 809, sosyal bilimler testinin tamamını doğru yanıtlayan sayısı 6, matematik testinin tamamını doğru yanıtlayanların sayısı 2 bin 417, fen bilimleri testinin tamamını doğru yanıtların sayısı ise 91 olarak gerçekleşti. 40’ar sorunun sorulduğu bu testlerde 5 tane bile doğru yanıt veremeyen aday sayısı fen bilimleri ve matematik testlerinde rekor seviyelerde. Matematik testinde 840 bin 63 adayın ‘4 ve altında doğru yanıtı’ varken, fen bilimleri testinde 1 milyon 303 bin 934 aday ‘4 ve altında soruyu’ doğru yanıtlayabildi. Fen bilimleri testindeki sonuç, oransal olarak sınava giren aday sayısının yüzde 72’sine denk geliyor.

KIZLAR ERKEKLERDEN DAHA BAŞARILI

Bu yıl sınava giren adayların yüzde 45,3’ünü oluşturan kız adayların, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, erkek adaylardan daha başarılı oldukları görüldü. Kız adaylar hem 140 puan ve üzerinde hem de 180 puan ve üzerinde erkek adaylardan daha başarılı oldu.

EN BAŞARILI FEN LİSELERİ

Sınavda en yüksek başarı oranını elde lise türü fen liseleri oldu. Fen liselerini, özel fen liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Öğretmen Liseleri ve Askeri Liseler izledi. En başarısız liseler ise Akşam Liseleri oldu.

EN BAŞARILI ANKARA, EN BAŞARISIZ HAKKARİ

Sınav sonuçlarına göre en başarılı il Ankara oldu. Ankara’nın ardından Karabük, Denizli, Aydın ve Isparta sırasıyla en başarılı ilk 5 il olarak açıklandı. YGS’de en başarısız il ise yine Hakkari. Son sıralarda yer alan diğer iller doğu ise Şırnak, Ardahan, Mardin, Van.

YGS BİRİNCİLERİ

Bu yılki YGS’de 3 aday birinci oldu. YGS1 ve YGS2’de 500 tam puan alan TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’nden Zeynep Nur Karagöz, YGS3, YGS4 ve YGS5’te 500 tam puan alan İstanbul Lisesi’nden Hümeyra Çolak ve YGS6’da 500 tam puan alan Kadıköy Anadolu Lisesi’nden Irmak Öziskender birinciliği paylaştı.

Kısmi Haber Kaynağı: Radikal