Bir 1 Nisan Daha Medyada Böyle Geçti

Haber atlamamak için zamana karşı yarışan haberciler için en zor günlerden biriydi. Gerçek ile şaka yine birbirine karıştı. Ortaya ilginç durumlar çıktı. İnternet kullanıcıları güne teknoloji devi Google’ın günün anlamına uygun ‘şaka’ videoları ile merhaba dediler. G...

Bir 1 Nisan Daha Medyada Böyle Geçti (1 Nisan 2013)

Haber atlamamak için zamana karşı yarışan haberciler için en zor günlerden biriydi. Gerçek ile şaka yine birbirine karıştı. Ortaya ilginç durumlar çıktı.

İnternet kullanıcıları güne teknoloji devi Google’ın günün anlamına uygun ‘şaka’ videoları ile merhaba dediler.

Google 1 Nisan’a iddialı hazırlanmış, 3 ‘şaka’ video haber hazırlamıştı. Bunlardan biri YouTube’un kapanacağı, diğeri ‘kokulu arama’ özelliği, bir başkası ise Google Maps üzerinden yayınlanan define haritalarıydı.

Medya dünyasında uluslararası bir diğer şaka ise, İngiltere’nin ünlü gazetesi Guardian’dan geldi. Guardian, Google’nın piyasaya sunmaya hazırlandığı interaktif özellikli gözlüklerine benzer bir ‘Guardian Gözlüğü’nü okuyucularının hizmete sunduğunu duyurdu.

Türkiye’de ise 1 Nisan şakaları konusunda en büyük sükseyi Taraf gazetesi yaptı. Roman yazarı Şebnem İşigüzel imzalı haberde ABD Başkanı Barack Obama’nın hayali İstanbul günleri anlatıldı. Haberin son satırına dikkat etmeyen haber editörleri, bu haberi kullanmakta tereddüt etmediler.

Anadolu Ajansı da 1 Nisan yolunda kendi adına yapacağını yaptı. Abonelerine Flaş Haber olarak , Taksim’de doğalgaz bulunduğunu duyurdu. Şaka şifrelerini ise, haberin sonuna muhabiri Nuran Nisan, yayıncı ise Mehmet Bir olarak şifreledi.

Habercileri zorlayacak başka bir 1 Nisan şakası da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in kişisel twitter hesabından paylaştığı bilgiydi. Baydemir, yargılanmakta olduğu KCK davası nedeniyle hakkındaki yurt dışı çıkış yasağının kaldırıldığını duyurdu. Osman Baydemir hakkında yurt dışına çıkış yasağı olduğunu bile yeni öğrenilen haber niteliğindeki bu tweet, pek çok haber kuruluşu tarafından paylaşıldı.

En soğuk 1 Nisan şakası ise, Akşam Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya’nın “istifa ettim” tweetiydi.

Medyadaki 1 Nisan şakaları ile ilgili haberlerin detaylarına önceki haberlerimizden ulaşabilirsiniz.