Yatağan Termik Santralı Özelleştirildi, Direniş Sürüyor

Yatağan Termik Santralı’nın özelleştirilme ihalesi dün yapıldı. Yatağan işçileri iki ilde eylem yaparak kararı protesto etti. Türk-İş, salı günü iki saat iş bırakacak Bugün yapılması planlanan Yatağan Termik Santralı ve maden sahalarının özelleştirme ihalesi bir gün ...

Yatağan Termik Santralı Özelleştirildi, Direniş Sürüyor (13 Haziran 2014)

Yatağan Termik Santralı’nın özelleştirilme ihalesi dün yapıldı. Yatağan işçileri iki ilde eylem yaparak kararı protesto etti. Türk-İş, salı günü iki saat iş bırakacak

Bugün yapılması planlanan Yatağan Termik Santralı ve maden sahalarının özelleştirme ihalesi bir gün öne çekilerek dün yapıldı. 6 şirketin katıldığı ihaleyi, 1 milyar 91 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Elsan Elektrik kazandı.

Olağanüstü toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu, özelleştirmelere karşı eylem takvimini açıkladı ancak, bu karar işçileri tatmin etmedi. Özelleştirmelere izin vermeyeceklerini duyuran Yatağan işçileri, dün hem Ankara’da hem de Muğla’da eylemdeydi.

Milas yolu trafiğe kapandı

İhale gerçekleştirilirken, özelleştirmelere karşı aylardır direnişlerini sürdüren Yatağan işçileri hem Muğla hem de Ankara’da eylemdeydi. Yatağan ve Milas’taki santrallarda işi durduran işçiler, Yatağan-Milas karayolunu iş makineleriyle trafiğe kapatarak eylem yaptı.

‘Yatağan Soma olmayacak!’

Ankara’da ise işçilerin Türk-İş Genel Merkezi’nde 3 gündür sürdürdüğü işgal eylemi, ilk sonucunu verdi. İşçilerin tepkisi üzerine Türk-İş Başkanlar Kurulu, dün olağanüstü toplandı. Toplantı sırasında Türk-İş binası önünde eylemlerini sürdüren işçilere Ankara Dayanışması üyeleri de destek verdi. İşçiler, “Yatağan Soma olmayacak” sloganları atarak işçi yeminini okudu.

İki saatlik iş bırakma

Toplantı sonrası işçilerin yanına gelen Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay, toplantıda alınan kararları Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) önünde açıklayacaklarını duyurdu. Bunun üzerine Türk-İş yöneticileri ve işçiler, özelleştirme ihalesinin yapıldığı ÖİB binasına yürüdü.

Burada okunan bildiride, 16 Haziran Pazartesi günü Tes-İş ve Maden-İş’in örgütlü olduğu tüm işyerlerinde bir günlük, 17 Haziran Salı günü ise Türk-İş’in örgütlü olduğu tüm işyerlerinde iki saatlik iş bırakma eylemi yapma kararı alındığı açıklandı. Ayrıca 19 Haziran Perşembe günü tüm Türkiye’de AKP il ve ilçe başkanlıkları önünde basın açıklaması yapılarak hükümetin özelleştirme politikalarının protesto edileceği duyuruldu.

‘Türk-iş göreve, genel greve!’

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun bu açıklaması, işçileri tatmin etmedi. İşçiler, Türk-İş yöneticilerine “Genel grev kararı neden almıyorsunuz? 2 saatlik iş bırakmayla mı bize destek olacaksınız?” diye sorarak tepki gösterdi. İşçiler “İşçiyi satanı biz de satarız”, “Türk-İş göreve, genel greve” sloganları attı.

Polis müdahale etti

Kararların açıklanmasının ardından konfederasyon yöneticileri eylem alanından ayrılırken, ÖİB’in önüne gitmek isteyen işçilere polis müdahale etti. Biber gazıyla dağıtılmak istenen işçiler, oturma eylemi başlattı, polis bazı işçileri gözaltına aldı.