Kesin Olmayan Sonuçlara Göre Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

KAMİL ERYAZAR Türkiye’nin 12. ve halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı yaklaşık yüzde 52 oy alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu       TÜRKİYE GENELİ SEÇİM SONUÇLARI Açılan Sandık Oranı: % 98 Katılım: % 75 Recep Tayyip Erdoğan: % 51,8 Selahattin Demirt...

Kesin Olmayan Sonuçlara Göre Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (10 Ağustos 2014)

KAMİL ERYAZAR

Türkiye’nin 12. ve halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı yaklaşık yüzde 52 oy alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu

 

 

 

TÜRKİYE GENELİ SEÇİM SONUÇLARI

Açılan Sandık Oranı: % 98

Katılım: % 75

Recep Tayyip Erdoğan: % 51,8

Selahattin Demirtaş: % 9,7

Ekmeleddin İhsanoğlu: % 38,5

SEÇİM SONUÇLARINA GÖRE İLGİNÇ SAPTAMALAR VE NOTLAR

Başbakan Erdoğan yaklaşık yüzde 52 oy aldı ancak Çankaya Köşkü’nde rahat hareket edebileceği istediği yüksek oy oranına ulaşamadı.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan, Kısıklı’daki evinden ayrılarak önce şükür namazı kılmak için Eyüp Sultan’a, sonra da AK Parti’nin İstanbul’da seçim takip merkezi olarak kullandığı Haliç Kongre Merkezi’ne geçti.

Cumhurbaşkanlığına seçilen Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde kendisini destekleyenlere seslenirken; asıl konuşmasını Ankara’da yapacağını söyledi.

Erdoğan şöyle devam etti:

”Maçın uzatma dakikalarını oynuyoruz. İnşallah hakem son düdüğü YSK kararıyla açıklayacak, ama tribünler de bir şeyin kararını verir. Ve milletimiz 5 Temmuz’da çıktığımız yolculukta sandıklarda iradesini ortaya koydu. Yüzde 100 olarak neticeyi aldığımız inşallah genel merkezin balkonundan seslenerek kucaklaşacağız. Dualarınızı bekliyorum. Hakkınızı helal edin diyorum. Bu can bu tende oldukça milletimize, vatanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Daha ileri bir demokrasiyi, çözüm sürecini ülkemizde egemen kullanmak için gayretle koşturacağız.”

Koyverdiler! Oy değil, boy verdiler! CHP+MHP’nin yaklaşık 5 milyon seçmeninin oy vermeye gitmediği anlaşılıyor. Oy vermeye giden MHP’lilerden de bir bölümü Erdoğan’ı tercih etti. MHP’nin CHP’ye göre güçlü olduğu illerde Erdoğan kazandı. MHP’li seçmenlerin Çatı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu benimsemediklerini ortaya koydu.

Mayıs ayında 301 Madencinin hayatını kaybettiği facianın yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesi ve Türkiye’nin en büyük kömür havzası Zonguldak’ta Erdoğan’a büyük oranda destek oyu çıktı:

SOMA

Erdoğan % 47,91

Demirtaş % 2,53

İhsanoğlu % 49,56

 

ZONGULDAK

Erdoğan % 52,25

Demirtaş % 2,11

İhsanoğlu % 45, 83

 

En yüksek katılım oranı EGE: % 81

En düşük katılım oranı MARMARA: % 75

Yurt dışı seçmenlerin katılım oranı: % 10,4

 

Cumhurbaşkanı adaylarından Selahattin Demirtaş, tahminlerin aksine yüzde 10’u aşamadı. En yüksek oyu % 81,91 ile Şırnak’tan, en düşük oyu da % 0,94 ile Çankırı’dan aldı.

Selahattin Demirtaş kısaca seçim sonuçlarını değerlendirdi: “Biz HDP olarak bundan sonra da bugüne kadar savunduğumuz ilkeleri daha güçlü kararlı ve ısrarlı savunacağız. Partimizi kitle partisi haline getirmek ilk hedefimiz olacak. Bu seçim sıradan değildi. Eşit olmayan koşullarla bir mesaj ulaştırmaya çalıştık. Devletin bütün gücünü kullanarak kimlikleri mezhepleri yuhalatarak oy toplayan bir aday. Bir taraftan da ezilenlere ulaşmaya çalışan bir çizgi vardı.”

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Açıklaması: “”Sandığa gidip oy veren vatandaşlarımıza sonsuz şükranlarımı iletirim, Erdoğan’ı tebrik ederim. Aldığım yüzde 39-40 oy büyük başarıdır. Bir ay öncesine kadar siyasetten anlamıyor diyorlardı”

Türkiye’nin yarından itibaren olası gündemi: Erdoğan’dan sonra AK Parti ile CHP ve MHP’deki parti içi tartışma ve kongre çağrıları olacak.

AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Erdoğan’ın yapacağı balkon konuşmasından sonra çok geç olmazsa bu gece yapılacak Merkez Yürütme Kurulu’nda başbakanın kim olacağını belirleyeceklerini söyledi.

SON DAKİKA GELİŞMESİ: CHP ve MHP MYK’ları olağanüstü toplanma kararı aldılar.

CHP Sözcüsü Haluk Koç: “Bu seçimlerin kaybedeni İhsanoğlu veya Demirtaş değil, asıl kaybedeni temiz ve dürüst siyaset özlemidir

Bursa’da, Google’nin cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırladığı doodle’da grafikte sandığa atılan oy pusulasında ilk sırada bulunan adaya oy verilmesine tepki göstererek, tasarımın kaldırılması için İlçe Seçim Kurulu’na başvuran CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin’e yanıt Yüksek Seçim Kurulu’ndan geldi. YSK, Google’ın doodle’ını yasakladı.