2 Dakikada Türkiye’nin Gündemi

Türkiye koalisyon seçenekleri ve Suriye’de yaşanan gelişmeleri tartışıyor ● Türkiye’nin birinci gündemi elbette seçimlerde hiçbir partinin tek başına iktidar çoğunluğunun sağlayamaması üzerine hükümeti oluşturabilece...

2 Dakikada Türkiye’nin Gündemi (16 Haziran 2015)

Türkiye koalisyon seçenekleri ve Suriye’de yaşanan gelişmeleri tartışıyor

● Türkiye’nin birinci gündemi elbette seçimlerde hiçbir partinin tek başına iktidar çoğunluğunun sağlayamaması üzerine hükümeti oluşturabilecek koalisyon seçenekleri ve eğer gerçekleşemezse de erken seçimin gündeme gelmesi. Meclis'in açılışından sonra Cumhurbaşkanı'nın hükümeti kurma görevini vermesiyle 45 günlük süreç başlayacak.

● Bu arada patronlar kulübü TÜSİAD’ın Ankara’daki ziyaret trafiği de konuşulan konular arasında.

● Suriye’nin Türkiye sınırına yakın ve stratejik öneme sahip Tel Abyad kentinin, karadan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) havadan da ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının desteğiyle YPG güçlerinin eline geçmesi, Ankara’da hükümeti kaygılandırıyor. Öte yandan çatışmalardan kaçarak Türkiye’ye sığınan binlerce yeni Suriyeli göçmenin durumu da gündemdeki konulardan.

Şanlıurfa'da, Evrensel gazetesi muhabiri Hasan Akbaş, Die Welt muhabiri Deniz Yücel, Özlem Topçu ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Pınar Öğünç gözaltına alındı. Gazeteciler bir süre sonra serbest bırakıldı. 

● Geçen yıl 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın Akhisar Ağır Ceza mahkemesinde görülen Soma duruşması 18 Ağustos’a ertelendi. Ermenek'te 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili davanın duruşmasının görülmesine de Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

● Gezi olayları sırasında başına isabet eden gaz fişeğiyle 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan vurulduğu yerde ve Feriköy Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

● Kahire Ceza Mahkemesi’nin 3 Temmuz 2013'te askeri darbeyle devrilen eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında "cezaevi baskınları" davasında verilen idam cezasını onaylaması da, bugün Türkiye’de en çok konuşulan konular arasındaydı.