“Yalana KARŞI Gerçeğin Gazetesi” Geliyor!

    Kamil Eryazar Türkiye 9 Şubat’ta yeni bir günlük gazete ile daha tanışacak. Kadrosundaki ilginç isimlere bakarak, farklı ve nitelikli bir gazete olacağı söylenebilir. 9 Şubat Pazar günü Karşı adında yeni bir gazete daha yayın hayatına başlıyor. Gazetenin genel ya...

“Yalana KARŞI Gerçeğin Gazetesi” Geliyor! (30 Ocak 2014)

 

 

Kamil Eryazar

Türkiye 9 Şubat’ta yeni bir günlük gazete ile daha tanışacak. Kadrosundaki ilginç isimlere bakarak, farklı ve nitelikli bir gazete olacağı söylenebilir.

9 Şubat Pazar günü Karşı adında yeni bir gazete daha yayın hayatına başlıyor. Gazetenin genel yayın yönetmenliğini Yazar Eren Erdem yapacak.

Gazetenin kadrosunda sol görüşlü gazeteci-yazarların yanı sıra Abdullatif Şener, İhsan Eliaçık gibi muhalefetin değişik kulvarlarındaki renkli isimler de var.

Eren Erdem geçtiğimiz günlerde YÖN Radyo’da katıldığı bir programda, Gezi Direnişi’ndeki tüm bileşenlere gazetede yer verileceğini belirterek, gazetenin ‘Türkiye’deki en geniş buluşmanın adresi olacağını’ söyledi.

Karşı’nın Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı ise Aydınlık gazetesindeki özel haberleriyle dikkat çeken Mehmet Bozkurt oldu. Gazeteci Bozkurt Aydınlık’ta istihbarat şefliği ve yazı işleri müdürlüğü yapmıştı.

Karşı’nın yazı işleri müdürlüğü görevini ise deneyimli gazeteci Oğuzhan Beyaz üstlendi. Kuruluşundan bu yana Habertürk‘te görev yapan Oğuzhan Beyaz daha önce Takvim Gazetesi ile Meydan Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’nde bulunmuştu.

Medya dünyasının yakından tanıdığı isimlerden Kutlu Esendemir ise Karşı’nın Genel Koordinatörlüğü’nü yürütecek. Gezi Parkı protestoları sırasında, tepki göstererek Habertürk’ten istifa eden gazeteci Esendemir, Yeni Harman dergisinde de yayın yönetmenliği yapmıştı.

Kutlu Esendemir, yeni görevini Twitter hesabından  “Gezi Direnişi’yLe birLikte noktaLadığım gazeteciLiğe, 2 Şubat‘ta yayına başLayacak “Karşı“yLa geri dönüyorum. Her yer haber her yer direniş!” diye duyurdu. (Gazetenin 2 Şubat’ta yayına başlaması planlanmıştı ancak daha sonra bir hafta ertelenerek 9 Şubat’a çekildi)

27 yıldır gazetecilik yapan deneyimli kalem Serdar Akinan Karşı okurlarına “merhaba” diyecek. Medya dünyasında birçok alanda başarılara imza atan Akinan, ses getirecek yazılarıyla Karşı’da olacak.

Gazetenin Ankara Temsilciliğini ise daha önce Cumhuriyet gazetesinde muhabirlik yapan İlhan Taşçı üstlendi.

CNBC-e’den NTV’ye, Milliyet’ten Show TV’ye kadar birçok yayın organında başarılı haber ve programlara imza atan; halen CNN TÜRK’te Editörlük görevini sürdüren gazeteci Ahu Özyurt da Karşı’da köşe yazarlığı yapacak deneyimli isimlerden biri olacak.

Yaptıkları haberlerle gündem yaratan, araştırmacı gazeteciliğin iki genç temsilcisi; Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu da Karşı’da yazacak. Pehlivan ve Terkoğlu, cesur kalemlerini Karşı’daki köşelerinde konuşturacak.

Türk siyasetinin deneyimli ismi, eski Başbakan Yardımcısı ve Bakan Abdüllatif Şener de Karşı’da olacak. Akademisyen kimliğiyle de bilinen Şener, Karşı’da gündem belirleyecek yazılar kaleme alacak.

Anti-Kapitalist Müslüman düşünür İhsan Eliaçık da Karşı okurlarıyla buluşacak. Eliaçık 30 yılı aşan düşünce ve yazı hayatındaki ustalığını, Karşı’daki köşesine taşıyacak.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Şebnem Sönmez de yazılarıyla Karşı’da olacak. Aktivist kimliğiyle de bilinen Sönmez, Karşı okurlarının müptelası olacağı yazılar kaleme alacak.

Karşı’da köşe yazacak sanatçılar arasında, deneyimli tiyatro ve sinema sanatçısı Levent Üzümcü de olacak. Sosyalist Enternasyonel’de yaptığı konuşmayla da çok konuşulan Üzümcü, yazılarıyla Karşı’nın seslerinden olacak.

Deneyimli televizyoncu ve köşe yazarı Sevim Gözay da Karşı’nın yazar kadrosunda yer alacak. Gezi olayları sonrasında medyada yaşanan tasfiyeyle Akşam gazetesinden ayrılan Gözay, Karşı okurlarına “merhaba” diyecek.

Çok konuşulan mizah yazılarına imza atan Kaan Sezyum da Karşı’da olacak. Halen Penguen’de de yazarlık yapan Kaan Sezyum, Karşı okurlarına arşivlik bir köşe sunacak.

Fenomen televizyon programlarıyla bilinen, Flash TV Ana Haber anchorman’i Yalçın Çakır da Karşı’da köşe yazıları kaleme alacak. Çakır, 15 yaşında başladığı gazetecilikteki ustalığını Karşı’daki köşesine taşıyacak.

İlk kez bir günlük gazetenin 1. sayfa karikatüristi bir kadın çizer; Ramize Erer oldu. Türkiye ve Avrupa’nın en tanınmış karikatürislerinden Ramize Erer de Karşı’da olacak.

Karşı Gazetesi’nin daha birçok sürpriz ismi yazar kadrosuna kattığı, önümüzdeki günlerde diğer isimlerin de açıklanacağı öğrenildi.

Merkezi Zeytinburnu’nda bulunan ve“Yalana Karşı Gerçeğin Gazetesi” sloganıyla yayın hayatına başlayacak Karşı Gazetesi, 9 Şubat Pazar günü okurlarıyla buluşacak.

(*) Ayrıntılı haber kaynağı ve kolaj fotoğrafı Odatv.com