Teknoloji Dünyasında Tarihi Zarar

2011 yılında Motorola’yı yaklaşık 12.5 milyar dolara satın alan Google, 2 yıl sonra şirketi yaklaşık 10 milyar dolar zararla Çin merkezli teknoloji devi Lenovo’ya 2.91 milyar dolara sattı. Son dönemde özellikle robotlar üzerine şirketler satın alan ve kârlılığını bu yönde...

Teknoloji Dünyasında Tarihi Zarar (30 Ocak 2014)

2011 yılında Motorola’yı yaklaşık 12.5 milyar dolara satın alan Google, 2 yıl sonra şirketi yaklaşık 10 milyar dolar zararla Çin merkezli teknoloji devi Lenovo’ya 2.91 milyar dolara sattı.

Son dönemde özellikle robotlar üzerine şirketler satın alan ve kârlılığını bu yönde artırmaya çalışanGoogle, 2 yıl önce Motorola’yı satın almış ve 10 binin üzerindeki patente de sahip olmuştu. Ancak Motorola’dan beklediği verimi alamayan internet devinin, Motorola’nın son çeyreği 200 milyon dolar zararla kapamasının ardından ‘acaba Motorola’yı satar mı’ sorusu tartışılmaya başlamıştı.

Bu sabah spekülasyonların doğru olduğu anlaşıldı. Lenovo’nun Motorola’yı satın almak için Google’a 3 milyar dolarlık bir teklif götürdüğü ve Google’ın bu teklifi kabul ettiği açıklandı. Alımla birlikte Çinli şirket Motorola’nın yaklaşık 2 bin patentini de üstüne almış oldu.

2.91 milyar dolarlık ödemenin 660 milyon doları nakit, 750 milyon doları Lenovo’nın adi pay senetleri ile peşin ödenecekken, geri kalan yaklaşık 1,5 milyar dolar ise üç yıllık taahhüt ile ödenecek.

ÇİN’İN EN BÜYÜK TEKNOLOJİ ŞİRKETİ

1984 yılında kurulan ve bilgisayar pazarına 21 yıl sonra giren Lenovo, IBM’in bilgisayar bölümünü satın alarak bu alana adım attı ve o günden bu yana dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri oldu. Lenovo’nun son zamanlarda ultrabook ve tablet ürünleri ile teknoloji pazarında yıldızı parlıyor. Motorola alımıyla birlikte bilgisayar sektöründeki başarısını mobil cihazlara da taşıması beklenen Lenovo’nun sektöre gelişiyle akıllı telefon pazarındaki rekabet farklı bir boyut kazanacak.