Yakında kahve ve çikolatayı sadece rüyalarımızda görebileceğiz!

KAMİL ERYAZAR Küresel ısınma, kahve ve çikolatanın geleceğini tehdit ediyor Bu haber kahve ve çikolata sevenlerin ağzının tadını kaçıracak! Kahve, kakao ve fındık üretimi düşüyor, fiyatlar hızla yükseliyor. 2020 yılında kahve ve ç...

Yakında kahve ve çikolatayı sadece rüyalarımızda görebileceğiz! (21 Haziran 2017)

KAMİL ERYAZAR

Küresel ısınma, kahve ve çikolatanın geleceğini tehdit ediyor

Bu haber kahve ve çikolata sevenlerin ağzının tadını kaçıracak!

Kahve, kakao ve fındık üretimi düşüyor, fiyatlar hızla yükseliyor. 2020 yılında kahve ve çikolata kıtlığı olabileceği söyleniyor.

Küresel iklim değişikliği nedeniyle yaşanılan rekolte düşüklüğü ve spekülatif piyasa koşulları kahve, kakao ve fındık fiyatlarını uçurdu.

Kahve Raporu’nun yazarı Dr. Aaron Davies, “bir şey yapmazsak, kahve daha az, tadı daha kötü ve pahalı olacak” diyor.

Artan sıcaklıklar kahve yetiştirilen yerlerde de etkisini göstermeye başladı. Etiyopya kahvenin doğum yeri ve ülke Afrika’nın en büyük kahve ihracatçısı. İklim değişikliğinin kahve tarımına uygun toprakları yüzde 60 azaltabileceği öngörülüyor.

Dünyanın en büyük çikolata üreticileri, kakao üretiminin talebi karşılamaya yetmediği ve 2020'den itibaren üretim açığının giderek artacağı uyarısında bulundu. Fındık da aynı nedenle tarihi fiyat rekorlarını kırmaya başladı.

Dünyada çikolata tüketiminin artması, kakao üretiminin talebi karşılayamamasına neden oluyor. Çikolata üreticileri, artan tüketim hızı nedeniyle talebi karşılamakta yetersiz kalabileceklerini açıkladı.

Mars ve Barry Callebaut firmaları, sundukları verilerle dünyanın, son 50 yılın en büyük çikolata kıtlığıyla karşılaşabileceğini, kakao üreticilerinin tüketilenden daha az üretim yaptığını belirtti.

Verilere göre, 2016 yılında dünyada üretilen miktardan 70 bin metrik ton daha fazla kakao tüketildi. 2020 yılına gelindiğinde, aradaki fark 14 kat artarak 1 milyon metrik tona ulaşabilir. 2030 yılına gelindiğinde ise tüketilen ve üretilen kakao miktarı arasındaki farkın 2 milyon metrik tona ulaşma riski bulunuyor.

Küresel ısınma üretimi yüzde 30-40 azalttı

Washington Post'ta yer alan habere göre, kakao üretiminin azalmasındaki en büyük neden başta Fildişi Sahilleri ve Gana olmak üzere Batı Afrika'yı esir alan kurak iklim.

Uluslararası Kakao Örgütü'nün verilerine göre, kurak iklimin yanı sıra kakao bitkisini etkileyen mantar hastalıkları 'küresel üretimin yüzde 30-40 azalmasına' neden oldu.

Tüketim hızla artıyor

Kakao üretimi azalırken, ekonomisi hızla büyüyen Çin başta olmak üzere ülkelerin çikolata tüketimi de hızla artıyor.

Çikolataya Çin'in 20 katı harcayan Batı Avrupa kakao sevdasından vazgeçmezken, bitter çikolataya ilgi de hızla yükseliyor. Bu durum, kakao tüketimini daha da artırıyor. Bitter çikolata, ortalama yüzde 10 kakao içeren diğer çikolata çeşitlerine kıyasla yüzde 70 kakao barındırıyor.

Fındık da tarihi rekorunu kırıyor

Dünya fındık üretiminin yüzde 70’ine yakını sağlayan Türkiye’de, Karadeniz bölgesini olumsuz etkileyen olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanılan rekolte düşüklüğü ve diğer yandan talebin de artması nedeniyle fiyatları tavan yaptırıyor.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Fındık Komitesi Başkanı Evren Enginyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düşük fındık rekoltesi nedeniyle fiyatların her geçen gün artış gösterdiğini belirterek,  fındık fiyatının arz talep durumuna göre her geçen gün artış gösterdiğine işaret ediyor. Enginyurt, "Üretici fiyattan memnun ancak elinde paraya çevirecek ürün yok" diye konuşuyor.

Kahve ve çikolatanın tadı kaçacak!

Kahve, kakao ve fındık fiyatlarındaki bu hızlı artıştan en çok kahve ve çikolata endüstrisi etkilenecek. Özellikle uluslararası kahve zincir mağaza ve kafeteryaları ile çikolata üreticileri sektörde kriz yaşanabileceği konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Kahve ve çikolata fiyatlarındaki artışın kaçınılmaz olacağı da söyleniyor.

Sonuçta  kahve ve çikolata severlerin önümüzdeki aylarda ağızlarının tadı biraz kaçacak gibi görünüyor.