Kültür Sanat

Dünyada bir ilk: Yeşil saha ama çim değil orman!

İklim değişikliği ve ormanların yok olmasına dikkat çekmek amacıyla stadyum ormana dönüştürüldü Futbol stadyumları uzun zamandır gürültü ve karmaşa ile eş anlamlı olmuştur. Ancak, Avusturya’daki bir sanat enstalasyonu, iklim değişikliğine ve ormansızlaşmaya dikkat çekm...

Dünyada bir ilk: Yeşil saha ama çim değil orman! (7 Eylül 2019)

İklim değişikliği ve ormanların yok olmasına dikkat çekmek amacıyla stadyum ormana dönüştürüldü

Futbol stadyumları uzun zamandır gürültü ve karmaşa ile eş anlamlı olmuştur.

Ancak, Avusturya’daki bir sanat enstalasyonu, iklim değişikliğine ve ormansızlaşmaya dikkat çekmek amacıyla bu fikri kafasına sokuyor.

Klagenfurt’taki Wörthersee Futbol Stadyumu, İsviçreli sanatçı Klaus Littmann’ın yeni bir projesi için görkemli bir ormana dönüştürüldü.

Güney Avusturya’daki Karintiya eyaletinde Wörthersee Gölü yakınında bulunan dev saha, şimdi her biri altı tona kadar olan yaklaşık 300 ağaçla kaplandı.

8 Eylül’de başlayan “Orman İçin – Doğaya Yaklaşan Cazibe”, Avusturyalı ressam ve mimar Max Peintner’in 30 yıldan daha uzun bir süre önce tamamladığı bir distopya çiziminden ilham aldı.

Kızılağaç, titrek kavak, beyaz söğüt, gürgen, tarla akçaağaçları ve meşe gibi çeşitli ağaç türlerinden oluşuyor.

Stadyumun seyirci koltukları, beton zemin ve projektörler ile birlikte filizlenen ağaçların yan yana dizilmesi, değişik bir manzara ortaya çıkardı.

Littmann’a göre, amaç “doğa algımıza meydan okumak ve geleceğini sorgulamak” ve doğanın “bir gün sadece özel olarak belirlenmiş alanlarda bulunabileceği” kavramını sembolize ediyor.

Enea Peyzaj Mimarlığı tarafından organize edilen orman girmekte serbest ve Ekim ayı sonuna kadar da her gün ziyaretçilere açık olacak.

Wörthersee’deki, “geçici sanat müdahalesi” nedeniyle, Klagenfurt kentinin, Avusturya İkinci Futbol Ligi’nde mücadele eden takımı, maçlarını yakındaki Karawankenblick Stadyumu’nda oynayacak.

Orman, stadyumun yakınında halka açık bir alanda, kapandığında “yaşayan orman heykeli” olarak tekrarlanacak.

Littmann, en yenilerinden biri olan İsviçre’nin Basel kentindeki Jardin des Planètes olan çığır açan tesisleriyle ünlüdür.

Avusturya’nın bugüne kadarki en büyük toplumsal sanat projesi olan olan “For For Forest”, 8 Eylül’den 27 Ekim’e kadar sürecek.

(CNN International)