Birleşik Arap Emirlikleri, Antarktika’dan buzdağı taşıyacak

Su sıkıntısı çeken Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, Antarktika'dan buzdağlarını Füceyre Limanı'na taşıyarak, ülkede içme ve sulama suyu sağlamayı hedefliyor. Dünyadaki en önemli yaşamsal sorunlardan biri olan su azlığı, k&u...

Birleşik Arap Emirlikleri, Antarktika’dan buzdağı taşıyacak (3 Mayıs 2017)

Su sıkıntısı çeken Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, Antarktika'dan buzdağlarını Füceyre Limanı'na taşıyarak, ülkede içme ve sulama suyu sağlamayı hedefliyor.

Dünyadaki en önemli yaşamsal sorunlardan biri olan su azlığı, küresel ısınma ile birlikte iyice belirginleşiyor. İşte Birleşik Arap Emirlikleri yaşadığı su sorununu aşmak için, ‘taşıma suyla değirmen dönmez’ atasözüne meydan okurcasına, küresel iklim değişikliği sürecindeki çevre ekosisteminde ilginç bir çözüm getirmeye hazırlanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Masdar şehri merkezli Ulusal Danışma Bürosu Ltd. şirketi tarafından hazırlanan proje kapsamında, Antarktika'daki Heard Adası yakınlarından Füceyre Limanı'na dev buz kütleleri taşınacak.

75 milyar litre su

Taşınan buz kütleleri, sıcak havayla birlikte eriyerek limanda kurulu su tesislerini suyla dolduracak. Buz kütlelerinin her birinden ortalama 75 milyar litrelik su elde edilmesi planlanıyor. Elde edilen su hem içme suyu hem de çöllerle kaplı bölgede yeşil alan oluşturmak amacıyla sulama suyu olarak kullanılacak.

'Dünyanın en temiz suyu'

Proje hakkında "Bu, dünyanın en temiz suyu" ifadelerini kullanan Ulusal Danışma Bürosu yetkilisi Abdullah Muhammed Süleyman el Şehi, projenin 2018 başlarında hayata geçirilmesinin planlandığını kaydetti. Projeye göre, buzdağlarının Birleşik Arap Emirlikleri'ne taşınmasının ise yaklaşık 1 yılda gerçekleşebileceği hesaplanıyor.

Turistik ilgi çekeceği de düşünülüyor

Limana getirilen büyük buz kütlelerinin erimesinin uzun süreceği, dolayısıyla da uzun süre liman kıyılarında kalacakları göz önünde bulundurularak, buz kütlelerinin turistik olarak ilgi çekeceği de düşünülüyor.