Windows Kullanıcıları Dikkat! Sisteminizi Acil Güncellemeniz Gerekiyor

Microsoft, Windows 7'den 10'a kadar tüm sürümlerini etkileyen önemli bir güvenlik açığı için acil güncelleme yayınladı Windows 7, Windows 8 ve hatta beta aşamasındaki Windows 10'u bile etkileyen büyük bir açık iç...

Windows Kullanıcıları Dikkat! Sisteminizi Acil Güncellemeniz Gerekiyor (22 Temmuz 2015)

Microsoft, Windows 7'den 10'a kadar tüm sürümlerini etkileyen önemli bir güvenlik açığı için acil güncelleme yayınladı

Windows 7, Windows 8 ve hatta beta aşamasındaki Windows 10'u bile etkileyen büyük bir açık için yayınlanan güncellemenin yüklenmesi gerekiyor. Microsoft'un en üst düzey tehdit seviyesini tarif eden "kritik" açık, hacker'ların sistemleri tamamen ele geçirmesine izin verebiliyor.

Microsoft'un şu anda destek sağladığı Windows sürümleri olan Windows 7, Windows 8 ve 29 Temmuz'da final sürümüne yükselecek Windows 10 için büyük ve kritik bir güvenlik açığı tespit edildi. Bu sorun için acil bir hata düzeltme güncellemesi yayınlayan Microsoft, bu açığı kapatmak için her kullanıcının bu güncellemeyi yüklemesi gerektiğini belirtiyor.

En son 2014 yılının Ekim-Kasım aylarında yayınlanan acil güncellemelerden sonra ilk kez böyle bir durumun yaşanması Windows 10 öncesi tedirginlik yaratsa da bu ciddi açığın kapanmış olmasıyla sorun çözüme kavuşmuş oluyor.

Windows'un Güvenlik Bülteni sayfasında yayınlanan bilgiye göre, bu kritik açık şu anda Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7, Windows 8, Windows RT 8.1 ve son yayınlanma öncesi son düzlüğe çıkmış olan Windows 10'a sahip tüm kullanıcıları etkiliyor. Fontlar arasında yer alan OpenType tiplerde bulunan bu açık, bu sorunu fark eden bir hacker’ın bilgisayarınıza rahatlıkla komple sızabilme, tüm bilgilerinize erişebilme ve düzenleyebilme gibi neredeyse sınırsız bir yetki kazanmasına yol açıyor.

OpenType yazı tipleriyle ilgili bu açık, bir hacker'ın kullanıcıya özel bir belgeyi ya da web sayfasını açtırmaya ikna edip, saldırı düzenlemesine yol açabiliyor.

Hacking Team tarafından bulunan bu açığın fark edilmesi ile otomatik güncelleme olarak yayınlanan bu onarımın, güncellemeleri kapatan kullanıcılar tarafından Windows Güvenlik Bülteni sayfasından indirerek kurmaları ve bilgisayarlarını yeniden başlatmaları gerekecek.

Açığın güvenlik araştırmacıları tarafından Hacking Team'in hack'lenmesi üzerine sızan epostalar üzerinde yapılan incelemeler sayesinde bulunduğu söyleniyor.

Bu bağlantı üzerinden bilgisayarınızdaki Windows sürümüne uygun olan güncellemeyi indirip kurarak sorunu çözebilirsiniz.