‘Özel’ Fotoğraflarınızı Paylaşırken Beş Kere Düşünün!

Sosyal ağlar üzerinden internete yüklenen fotoğraflar artık ‘özel’ olmaktan çıkıyor ve gerektiğinde kaldırılıp yok edilmesi de neredeyse olanaksızlaşıyor Birinci yılını dolduran Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent...

‘Özel’ Fotoğraflarınızı Paylaşırken Beş Kere Düşünün! (22 Temmuz 2015)

Sosyal ağlar üzerinden internete yüklenen fotoğraflar artık ‘özel’ olmaktan çıkıyor ve gerektiğinde kaldırılıp yok edilmesi de neredeyse olanaksızlaşıyor

Birinci yılını dolduran Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) Genel Sekreteri Bülent Kent, internet sitelerinin kapatılması ve sosyal ağlardaki içeriklerin kaldırılması ile ilgili son uygulamalar konusunda, HaberTürk’ten Deniz Çiçek’e bilgiler verdi. Kent, ayrıca gençlere sosyal medyada ‘özel’ fotoğraflarını paylaşmamaları için uyarılarda da bulundu.

Mahkemelerin verdiği içerik engelleme kararlarını internet erişimi sağlayan şirketlere göndermekle görevli olan Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB), birinci yılını doldurdu. İnternet sitelerini koşulsuz kapatamadıklarını belirten ESB Genel Sekreter Bülent Kent, “ESB yönetim kurulu yeni bir karar aldı. Erişim şirketleri, tereddütlü mahkeme kararlarını uygulamayacak. Mahkemelerden, önce kararı netleştirmelerini isteyeceğiz. Şirketler bu kararları körü körüne uygulamıyor, gerekirse itiraz ediyorlar. Engelleme kararlarına da itiraz edilebiliyor. Bu kararlar çoğu zaman üst mahkemeye gidiyor” diye konuştu.

Gençlere sosyal medya uyarısında da bulunan Kent, “Bir liseli erkek arkadaşıyla fotoğrafını yüklemiş sonra da başkasıyla evlenecekken, bu fotoğraf tekrar ortaya çıkıyor. Eski erkek arkadaşı o fotoğrafı yeniden yüklüyor. Kızlar tatile gidip bikinili fotoğraflar yüklüyor, sonra da evleneceği zaman bu fotoğrafları kaldırmak istiyor. Bir kere bu fotoğrafı paylaştıysan, bir daha kurtulamazsın, internette paylaşılarak yayılıyor. Hep başına bela oluyor. Gençler paylaşımlarına çok dikkat etmeli. Almanya’da bireyler kendileriyle ilgili özel hiçbir şey paylaşmıyor. Biz de ise yeme, içme, tatil, yatak odası her şey yükleniyor. Bunların çıkarılması çok zor” ifadesini kulandı.

‘TWITTER İTİRAZ EDİYOR’

Mahkemeden günde 100 kapatma kararının geldiğini belirten Kent, “Bunlar arasında ünlüler ve siyasetçilerin aldırdığı çok sayıda karar da var. Öte yandan kapatma kararı geldiğinde, Facebook, önce mahkeme kararını uygulayıp içeriği kaldırıyor, sonra da itiraz ediyor. Twitter ise kararlara itiraz ediyor, içeriği yayınlamaya devam ediyor” dedi.

HaberTürk